Tahran İçi Ulaşım

Tahran şehir içi ulaşımında çeşitli alternatiflere sahip bir şehirdir. Toplu taşıma kullanarak şehri rahatça gezebilirsiniz. Fakat toplu taşımayı kullanırken bazı kurallara dikkat etmeniz gerekmektedir. Toplu taşıma araçlarında kadınlar ve erkekler için ayrı bölümler bulunuyor. Otobüs ve metro kullanırken buna dikkat etmelisiniz.

Otobüs kullanarak şehri rahatça gezebilirsiniz. Tahran’daki otobüsler şehrin dört bir yanına giden güzergâhlara sahiptir. Otobüs biletlerini otobüs duraklarında bulunan bilet gişelerinden alabilirsiniz. Şehirdeki bütün otobüsler biletli değil. Bazılarında inerken ücret ödemeniz gerekiyor. Mesafeye göre ücret alınan bu otobüslerde 1000 ile 4000 İran riyali arasında bir ücret ödeniyor.

Metro ile ulaşım Tahran’daki büyük kolaylıklardan bir tanesi. Hem hızlı olması hem de sefer sıklığı dolayısıyla Tahranlılar tarafından sıkça tercih edilen metrolar şehrin çeşitli yerlerine ulaşıyor. Metro biletlerinizi duraklardaki gişelerden alabilirsiniz. Tek kullanımlık metro bileti 2500 İran riyalidir. Dilerseniz 2 ve 10 kullanımlık biletlerden de alabilirsiniz.

Tahran’daki taksiler, taksimetresiz çalışmaktadır. Bu yüzden bazı şoförler turistlerden daha fazla para alma eğilimindedir. Taksiye binmeden önce pazarlık yapmanız sizin için en iyisi olacaktır. Taksi kullandığınızda ödeyeceğiniz ücret yaklaşık olarak 5000 İran riyalidir.