Dublin Mutfağı

Geleneksel İrlanda mutfağı Kelt mutfağı ve Fransız mutfağının etkileşiminden oluşmuştur. Türk mutfağı kadar geniş olmamasını belirtmekle birlikte İrlanda’ya özgü deneyebileceğiniz özel tatları ve içecekleri derleyeceğiz.

İrlanda mutfağında meyve sebzeler başrolü oynarken denize kıyısı olan bir ülke olmasından ötürü balık yemekleri de mutfakta yerini alır. İrlanda mutfağının vazgeçilmez ürünü patatestir. Patatesle yapılan ‘Shepher’s Pie’ ya da ‘Cottage Pie’ Türk damak zevkine en uygun İrlanda yemeği denilebilir. Bu meşhur İrlanda yemeği patates, kıyma, kuşbaşı et ve çeşitli sebzelerin karışımıyla yapılır.

İrlandalıların kendilerine özel bir kahvaltıları vardır, konaklayacağınız herhangi bir otelde muhtemelen servis bu özel İrlanda kahvaltısıyla olacaktır. Domuz sucuk, sosis, kızarmış domates, sahanda yumurta, tost ekmeği yanında reçel yerine kan sucuğunu tercih eden İrlandalıların bir de özel sodalı ekmekleri bulunur.

Sodalı ekmeği oluşturan malzemeler soda, un, karbonat, yoğurt, yağ, süt, kuru üzüm ve cevizdir. İrlandalıların özellikle yılbaşında yaptıkları bir puding vardır. Belli bir tarifi olmamakla birlikte her ailenin kendine özgü İrlanda yılbaşı pudingi tarifi vardır. Genelde ana yemekten sonra krema ile yemeyi tercih ederler.

Kendi mirasları olarak gördükleri ‘Irish Stew’ hemen hemen her restoran menüsünde bulunur, bizdeki güvece benzer bir yemektir. Yine meşhur yemeklerinden biri olan Calcannon püre patatesin lahana, kabak, taze soğan, sarımsak, krema ve biberin birlikte haşlanmasıyla ortaya çıkar. ‘Leek and Potato Soup’ adlı kış günleri İrlandalıların vazgeçilmezi olan pırasalı ve patatesli bir çorbadır. Balıktan bahsetmeyi unutmadan ‘Irish Salmon’ özellikle 17 Mart St. Patrick gününün vazgeçilmez yemeğidir. Bal, viski, kekik, sirke, yağ, tuz karışımıyla marine edilen somon balığı tüm restoranlarda bulacağınız yemeklerden biridir. İçecek kısmına geldiğimizde Dublin’in ve İrlanda’nın birçok yerinde öncelikle siyah bira olmakla birlikte birçok birayı deneyebilirsiniz.

Dublin’in popüler restoranları:

Elephant and Castle: Temple Bar civarında bulunan yer kereviz sapıyla sunulan acı soslu tavuk kanadı ile ünlüdür.

Trinity Pub: Pub olmak dışında aperatif yiyecekler sunan yer hoş ambiansı olan bir restorandır.

Mulberry Garden: Vegan seçenekler de sunan restoran İrlanda’nın yerel lezzetlerini tadabileceğiniz en iyi restoranlardan biridir.

Trocadero Restaurant: Kendini tiyatro-restoran olarak tanımlayan bu mekânda keyifli bir etkinlik eşliğinde tütsülenmiş somon ya da toffee puding yiyebilirsiniz.

Cavistons: Dublin’deki en iyi balık restoranı olarak bilinen restoranda kırmızı et ve vejetaryen seçenekler de bulunmakta.

Yamamori: İrlanda’da japon yemeği yemek isteyenler için uygun bir restorandır.

Öneri: Hesabın %10’u kadar bahşiş ödemek İrlanda’da gelenektir.