Cenevre’de Alışveriş

Yüzölçümü olarak küçük bir şehir olsa da çok önemli alışveriş markalarına ev sahipliği yapıyor. Çoğunun pahalı markalar olduğunu unutmamak lazım. Çoğu mağazalar gün içinde açıktır bazıları yemek molasında kapalı olabilir. Çoğu saat markasını eğer isterseniz buradan satın alabilirsiniz, zira Cenevre ve saatlerin geçmişi 1600’lü yıllara dayanır. Patek Philippe, Rolex, Frank Muller, Bvlgari, Swatch, Omega gibi birçok dünyaca ünlü markanın saatini burada bulabilirsiniz. Alışverişin bu kısmı yüksek gelirli turistlere hitap ediyor ama almasanız bile gezip saatlerin içinde kaybolabilirsiniz.

Buradan alabileceğiniz bir diğer ünlü ürün İsviçre çakısıdır. Saatler kadar olmasa da çakıların fiyatı da yüksektir. Saat ve çakının dışında Cenevre’den giderken yanınızda meşhur İsviçre çikolatalarından götürebilirsiniz. En meşhur çikolata dükkanlarında biri Rue de Rive sokağında ki “Auer Chocolatier”dir. Buranın dışında Coop City, Christian Constant, Arn Chocolatierie ve Rohr dükkânlarını da tercih edebilirsiniz. Sevdiklerinize küçük hediyeler alabileceğiniz hediyelik eşya dükkânlarını bu şehirde çokça bulabilirsiniz. Bunlarda bir kaçı; Bucherer, Cadhor, Badec SA,Molard Sounevirs’dir. Müzikseverler için müzik dükkânları, antikacılar, kadınlar için kozmetik ve bakım ürünleri satan dükkânlar, gözlükten giyime her şeyi bulabileceğiniz dükkânlar mevcuttur.

Rue du Rhone, Rue du Marché ve Rue du Rive sokakları şehrin alışveriş bölgesidir. Dünyaca ünlü markaların ürünlerini burada bulabilirsiniz. Eğer antika seviyorsanız Eski Şehir’e çıktığınızda ara sokaklarda antikacılar bulabilirsiniz. Cenevre’de pazarlık yaparak alışveriş yapabileceğiniz meydan Rue des Pâquis meydanı şık ve klasik dükkanlara ev sahipliği yapıyor. Antika ürünler, mutfak eşyaları, mücevherciler ve kitapçıları burada bulabilirsiniz. Cenevre’de Plainpalais’de bulunan pazarda aradığınız her şeyi yarı fiyatına bulabilirsiniz. İhtiyacınız olan birçok şeyi bulabileceğiniz başka bir alan ise Aligro’dur. Aligro’da toptan ürünler satın alabilirsiniz ama alışverişe başlamadan bir form doldurup giriş kartı almanız gerekmektedir.

Cenevre’de her alanda alışveriş yapabileceğiniz birçok dükkân bulunur. Molard Meydanı; göl ile alışveriş caddeleri arasında kalan bir meydandır. Otelleri, kafeleri, restoranları ve akşam olduğunda parlayan kaldırım taşlarıyla eşsiz bir atmosferi vardır. Burada ev yapımı bira bulabilirsiniz ve çiçek pazarını ziyaret alabilirsiniz. Son olarak içinde 110’dan fazla mağazaya sahip olan Cenevre’deki en büyük alışveriş merkezi Centre Balexert’i de gezmelisiniz.