Kamçatka Hakkında Bilinmesi Gerekenler

kamchatka-2015-khodutka-hot-springs-1.jpg

Rusya’nın doğusunda bir yarımada olan Kamçatka, Ohotsk Denizi ile Bering Denizi arasında yer alır. Nüfusu oldukça az olan Kamçatka, eşsiz doğal güzellikleriyle özellikle doğa tutkunu gezginlerin ilgisini çeken bir güzergahtır. 160’tan fazla yanardağın bulunduğu, volkanik bir bölge olan ve uzunluğu 1200 kilometre olan yarımadanın sakinleri daha çok balıkçılıkla uğraşır.

Her ne kadar bu bölgede birçok yerleşim alanı bulunsa da, zorlu doğa şartları sebebiyle nüfusu 400 bin kişi civarındadır. Bu yerleşim alanlarından en büyüğü, bir limana da sahip olan Petropavlovsk’dir. Nüfusu yaklaşık 240 bin kişi olan Petropavlovsk, aynı zamanda yarımadada endüstri, bilim ve macera turizmin kalbinin attığı yerdir. Doğal bir cennet olan Kamçatka’da fok, deniz aslanı, su samuru ve bölgeye özgü diğer deniz canlılarının sayısı kimi zaman halkın nüfusunu geçer.

Kamçatka’nın tarihi ise 1651 yılında keşfedilmesine dayanır. O dönemde az sayıda yerli kabilenin yaşadığı yarımada, 16. yüzyıldan bu yana Rusların hakimiyetindedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=eegPI7gWumc