Karaman’da Alışveriş

Nakış ve oya işçiliği ile ün yapmış özellikle ağaç oyma işçiliği, marangozluk, mobilyacılık gibi faaliyetlerin görüldüğü Karaman'da dostlarınız için alabileceğiniz hediyelikler arasında Taşkale, Şirvan, Koraş halısı ve el sanatı ürünleri vardır. Bu gibi ürünleri Karaman merkezdekiçarşıdan alabilirsiniz. 
Karaman elması, Türkiye'nin elma ihtiyacının %20'sini karşılar. Ekolojik şartlar dolayısı ile elmanın en iyi yetiştiği yerlerden biri olan Karaman'dan kendinize ve sevdiklerinize Karaman elması alabilirsiniz. Karaman kendine özgü elma çeşitliliği ile oldukça büyük üretim gerçekleştirmektedir; Starking, Golden, Amasya Grany Smith, Arap Kızı, Fuji, Gala gibi elma türlerinin üretimi yapılmaktadır. 
Karaman'ın Ermenek helvası Karaman'da alınacak yöreye özgü gıdalardan biridir. Tahin, üzüm pekmezi ve çöğen otundan elde edilen Ermenek helvası tam bir enerji kaynağıdır. Ermenek helvasının sayısız şifalarından biri mideyi rahatlatması ve hastalıklarla mücadelede vücuda direnç kazandırmasıdır. Uzun saatler çalışanlar, çocuklar, hamileler ve emziren kadınlar için çok yararlıdır. 
Karaman’ın meşhur Divle peynirinin en önemli özelliği dağlarda doğal olarak otlatılan keçi ve koyunların sütünden yapılmaktadır. Peynirler tulum deriye basılarak mayıs ve ağustos aylarında Divle Obruğu'na konulur. Bu obruk 256 metre uzunluğunda ve 36 metre derinliğinde olup yaz-kış sıcaklık 4 derece civarındadır. Yaklaşık altı ay süren saklama koşullarında deri tulumlar, bakterilerin özelliğiyle kırmızı bir renk alır. Divle obruk peyniri dünyanın en kaliteli 5 peyniri arasında gösterilmiştir.
Karaman’ın meşhur koyunlarının yününden yapılan Taşkale halıları Karaman’dan alabileceğiniz ürünlerin başından gelir. Taşkaleliler, Karaman bölgesinin çok kaliteli yün veren koyunlarını beslendiği bir bölgedir. Yöre halkı mayıs ayından başlayarak kırktıkları koyun yününü, derede yıkadıktan sonra elde eğirerek çile haline getirip boyuyorlar. Bu yörenin boyamada en çok kullanılan renk ise ceviz kabuğundan elde edilen, tetir adı verilen bordo-kahverengi rengidir.
Karaman'da haftanın belirli günleri açık olan semt pazarlarından da Karaman'a özgü hediyelik eşyalardan bulabilirsiniz.