Nairobi İçi Ulaşım

18NAIROBI5-LISTY-jumbo.jpg

Nairobi'ye ulaştığınızda, havaalanından kendinize araba kiralayabilirsiniz. Şehirde trafik sağdan akar. Nairobi’de araba kiralama şirketleri şoförlü seçenekler de sunmaktadır. Şehirde daha çok Japon yapımı araçlar görebilirsiniz.

Taksi seçeneğini kullanabilirsiniz ancak taksiler ne ucuz, ne de yaygın. Fiyatlar, seyahate çıkmadan önce her zaman müzakere edilmeli ve daha sonra ödenmelidir ayrıca taksiciler sadece nakit kabul edilmektedir. Taksiler genellikle otellerinalışveriş merkezlerinin ve turistik alanların çevresinde park edilmiş olarak bulunabilir.

Otobüs kullanacaksanız, matatus (halk minibüsleri / banliyö otobüsleri) genellikle Nairobi vebanliyöleri arasında seyahat etmek için kullanılır. Matatus, 14 koltuk büyüklüğündeki minibüs ile büyük 50 koltuklu otobüs arasında büyüklüğe sahiptir. Genellikle güvende olmasına rağmen, matatuslarda her yıl çok sayıda kaza gerçekleşmektedir. Yerel para birimiyle 10-40 Kenya şilini ile bu araçları kullanabilirsiniz.

Nairobi'yi yürüyerek dolaşmak, şehir küçük olduğundan ve yerlerin kolayca bulunması nedeniyle oldukça kolaydır. Bununla birlikte, şehir içinde turistlerin gitmemesi gereken bazı alanlar var ve geceleri yürüyüşler en aza indirilmelidir. Kapkaç ne yazık ki pek çok alanda yaygındır. Şehir merkezine yürüyerek girmek güvenli kabul edilebilir, ancak keyifli bir deneyim olarak değerlendirilemez.