Hurgada’da Festivaller


 

Mısır'ın turizm gözdelerinden olan Hurgada altın renkli plajlarının, doğal güzelliklerinin ve hareketli sokaklarının haricinde birbirinden renkli festivallere de ev sahipliği yapmaktadır. Her mevsim güneşli gökyüzüyle insana yaşam enerjisi veren şehir festival dönemlerinde her zamankinden daha canlı ve hareketli olur. Şehirde sene içerisinde dini ve kültürel festivallerin yanında özellikle spor alanında birçok festival bulunur.

Kıpti Yeni Yılı, Haziran ayının ilk haftası şehirde festival havasında kutlanmaktadır. Mısırlı Hristiyanlar 'Aşai Rabbani Ayini'ni kutlamaktadır. Benzer bir dini festival ise Al Hijra olarak da bilinen İslam Yeni Yılı'dır. Müslümanlar, Hz. Muhammed'in Mekke'den Medine'ye seyahatini kutlamaktadırlar.

Hurgada Uluslararası Festivali, Şubat ayının ilk haftası başlar ve 12 gün sürer. Festivalde 3 farklı spor dalına ait yarışmalar ve etkinlikler yer alır. İlk düzenlenen etkinlik Triathlon yarışlarıdır. Sonrasında Mare Monti Run yarışları düzenlenir. En son etkinlik ise Hurghada Half Marathon'dur. Bu yarışların haricinde uluslararası katılımcılar tarafından da oldukça ilgi gören Uluslararası Balıkçılık Festivali düzenlenmektedir.

Mart ayında şehrin en popüler festivallerinden biri olan Mısır Yoga Festivali düzenlenir. Dünyanın her yerinden birçok yoga hocasının katıldığı festivalde farklı aktiviteler ve gösteriler de yer almaktadır. Katılımcıların yoga hakkında çok şey öğrenebileceği bu festival yoga severler için oldukça keyifli geçecektir.

Shem al Nessim, baharın ilk gününün kutlandığı festivaldir. Hurgada ve çevre bölgelerde birçok etkinlik düzenlenir. Özellikle açık hava piknikleri ve aktiviteleri şehri fazlasıyla canlandırmaktadır.

Yat Yarışları ve Su Kayağı Festivali, Ekim ayında gerçekleşir. Mısırlı yat sahipleri ve su kayakçılarının yanında dünyadan farklı noktalarından da birçok katılımcı şehre bu festival için gelmektedir. Yarışların haricinde festival kapsamında düzenlenen kültürel ve sanatsal birçok etkinlik de gerçekleşir. Kızıldeniz'in masmavi sularındaki yarışları izlemenin oldukça keyifli olmasının yanında dilerseniz siz de yarışlara katılabilirsiniz.

Bu festivallerin haricinde Haziran ayında 1952 yılındaki bağımsızlık mücadelesinin kutlandığı Bağımsızlık Günü, Aralık ayında ise 1973 yılındaki Yom Kippur Savaşı zaferinin kutlandığı Zafer Günü şehrin önemli festival günlerindendir.