lomo-saltado-peru-mutfagi.jpg

Başkent LimaPeru mutfağının en güzel örneklerini servis eden çok sayıda restorana sahiptir. Balık ve deniz ürünlerinin ağırlıklı olarak tercih edildiği Peru mutfağının en leziz yemeklerini Lima’da tadabilirsiniz. Özellikle İspanyol mutfağından etkilenmiş olan Peru mutfağında yer yer Amerikan yemek kültürünün izlerini bulmak da mümkündür. Önceliğin balıkta olması ile beraber Lima mutfağına ait yemeklerin büyük kısmında et ana malzeme olarak kullanılmaktadır. Çeşitli baharatlarla terbiye edilen etler farklı pişirme yöntemleriyle oldukça leziz yemekler haline gelmektedir. Et ve balık ürünlerinin yanı sıra şehirde sebze tüketimi de çok fazladır. Özellikle sebze çorbaları Lima mutfağının önde gelen yemeklerindendir. Mevsim sebzeleriyle pişirilen yemekler vegan ya da vejetaryen ise gözbebeğiniz olacaktır. Ayrıca şehirdeki pek çok restoranda et yemeklerinizin yanına seçtiğiniz sebzeleri ekleyebiliyorsunuz.

Şehirde öne çıkan ve turistler tarafından çokça beğenilen geleneksel yemeklerin başında ceviche gelmektedir. Taze tutulmuş çiğ balığın yanında çeşitli deniz ürünleri ile hazırlanan bu yemek leziz olduğu kadar görsel olarak da iştah açıcıdır. Türk mutfağındaki tavuklu pilavı andıran arron con pollo isimli yemek de bir diğer gözde Lima yemeğidir. Çeşitli baharatlarla terbiye edilerek pişirilen tavuk eti pirinç lapası ile servis edilmektedir. Bunların yanı sıra lezzetli bir vejetaryen alternatif olan chupe de camarones adlı çorbayı deneyebilirsiniz. Seçtiğiniz sebzelerle pişirilen bu çorba Lima mutfağının en leziz yemekleri arasında sayılmaktadır.

Lima restoranlarında bahşiş bırakmanız nezaketen beklenilen bir davranıştır. Hesabınızın %15’i oranında bahşiş bırakmanız uygun olacaktır.