Phuket Mutfağı

thai-food.jpg

Phuket’te yemek kültürü, şaşırtıcı bir şekilde çokulusludur. Bu durum, en çok, turizm merkezi olan Patong’da hissedilir. Dünya mutfağının türlü örneklerini adadaki restoranlarda deneyebilirsiniz. Ne kadar kozmopolit olursa olsun, yerel mutfakta Tayland etkisi yadsınamayacak kadar çoktur. Güçlü tatların karışımından oluşan Tayland yemeklerinin en önemli özelliği; baharatlı, tatlı, tuzlu, ekşi ve acı tatların bir arada kullanılmasıdır.

Yemeğin yanında mutlaka pilav veya noodle vardır. Yemekte kullanılan malzemelerin hepsi taze olmak zorundadır. Günde üç öğün yemek yerine gün boyu atıştıran Taylandlıların sokakta satılan ucuz ve pratik yemekleri de meşhurdur. Phuket’te günün her saati her yerde çeşitli yemekler satan tezgâhlar vardır. Hem yerel restoranlarda hem de sokak tezgâhlarında deneyebileceğiniz en ünlü Phuket yemekleri şöyledir:

Noodle çorbası, kızarmış tavuk, pirinç lapasıyla birlikte satılan ızgara domuz şiş “moo ping & khao niao”, acı ve ekşi bir tür salata olan ulusal yemek “som tam”, bir tür pancake olan “roti”, türlü malzemeler eklenerek çeşitlendirilen ve özellikle kahvaltıda yenen köri soslu sebzeli noodle “kanom jeen”, ünlü bir Tayland yemeği olan ızgara şiş “satay”, deniz ürünleri ve domuz etiyle hazırlanan “hokkien noodles”, bir tür ızgara şiş köfte olan “look chin”, yengeç veya balıkla yapılan bir tatlı olan “haw mok”.

Popüler restoranlar

Baan Rim Pa:Otantik Tayland yemeklerini denemek için en uygun restoranlardan biri olan Baan Rim Pa, Patong Plajı’nda bulunuyor. Kraliyet mutfağından örneklerin de servis edildiği restoran güzel bir deniz manzarasına da sahip. Akşamları barda blues ve caz çalan piyanist, restoranın zarif atmosferini tamamlıyor.

Mom Tri’s Kitchen: Mom Tri’s Villa Royal’ın bir parçası olan restoranda hem yerel tatların, hem de dünya mutfağının en iyi örnekleri denenebilir. Kata Noi Plajı’nın nefes kesen panoramik manzarası eşliğinde, “goong lai prik khing” adlı karides yemeğinin tadını çıkarabilirsiniz. 18.00-19.00 saatleri arasındaki happy hour, eşsiz günbatımını yakalamak için de en uygun zaman.

Diğer restoranlar: Aqua Restaurant, Suay Restaurant, Breeze at Cape Yamu, Kan [email protected] Restaurant, Ka Jok See, Le Versace, Taste Restaurant, Siam Supper Club.

Bahşiş

Phuket restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.