Irkutsk’ta Alışveriş

Tea-Sold-in-Irkutsk-Central-Market.jpg

Irkutsk bölgedeki önemli bir ticaret merkezidir. Burada birçok alışveriş merkezi bulunmasına rağmen yeterli alıcı olmadığı için birçoğu boştur. Hediyelik eşya ticareti Irkutsk’ta oldukça gelişmiştir. İnsanlar genellikle buradan dönerken Baykal sembollerini içerek tişörtler, tabaklar, mıknatıslar, oyuncak mühürler satın almaktadır. Diğer popüler hediyelik eşya ürünleri ise etnik biblolar ile doğal taş ürünleridir. El yapımı ve doğal hediyelik eşyalara talebin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Çam ormanlarını anımsatan çam kozalağından yapılan hediyelik eşyalar ile şifalı sedir jelleri oldukça popülerdir. Çam fıstığı ve kavrulmuş fındık da çok satılan kuruyemişler arasındadır. Giysiler ve hediyelik eşyaları şehrin ana alışveriş caddeleri olan Karl Marx ve Uritsky’den satın alabilirsiniz.

Gençler genellikle göz alıcı Modny Kvartal alışveriş kompleksini ziyaret ederler. Burada Amerikan tarzı kıyafet ve ayakkabıların yanı sıra kozmetik ürün mağazaları oldukça yaygındır. Bu alışveriş merkezindeki ürünlere benzer nitelikte şeylerin satıldığı diğer bir alışveriş merkezi ise Noviy Multifunctional Center’dır. Diğer bir popüler giysi caddesi Baikalskaya’dır. Burada ilginç hediyelik eşyalar ve mücevherler de bulabilirsiniz. Doğal taştan yapılmış hediyeleri Naturalniye Samotsvety ile Samotsvety Sibiri mağazalarında bulabilirsiniz. Popüler giyim markalarını Caramel alışveriş merkezinde bulabilirsiniz.

Düşük bütçeli kişilere hitap eden bu alışveriş mağazasına bir diğer alternatif ise Lermontova’dır. Lermontova genellikle öğrenciler ve kadınlar arasında popülerdir. Çok sayıda küçük mağazaya sahiptir. Düşük maliyetli kışlık kıyafetlerin satıldığı Fortuna Grand alışveriş tesisini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Tarihi merkez pazarına giderek lezzetli yiyecekleri bulabilirsiniz. Başka bir ucuz seçenek ise Shanghai City Mall’dur. Burada fiyatlar sabit olmamakla birlikte pazarlık yapmaya hazır olmalısınız. Ucuz olmasına rağmen pek fazla kaliteli ürünün bulunmadığını belirtelim. Eğer spor malzemeleri satın almak isterseniz Stadium Trud’a göz atabilirsiniz.