Sudan Kültürü

_71976376_020450268-1.jpg

Sudan'da yaşanan karışıklıklar nedeniyle halk ekonomik olarak zor durumdadır. Sudan insanları inatçıdır ve karşılarındaki insana kolay güvenmezler. Sudanlılar özellikle rahatlıkları ve telaşsızlıklarıyla bilinmektedirler. Fotoğraflarının çekilmesinden hoşlanmazlar bunun nedeni beyaz adam dedikleri turistlerin içinde bulundukları zor durumu yaymasını istememeleridir. İzinsiz fotoğraf çekilmesi halinde ya para ödenmesi ya da fotoğrafın silinmesi gerekmektedir.Özellikle resmi binalar, havaalanları, köprüler olmak üzere birçok yerde fotoğraf çekmek yasaktır.

sudan-alt2-main-image_fe.jpg

Ülke genelinde Mısırlı müzisyenlerin müzikleri ve Mısır filmleri takip edilmektedir. SinemalardaBollywood filmleri gösterilirken, evlerde Türk dizileri izlenmektedir. Sudanlılar yemekleri elleriyle yerler. Sudanlıların selamlaşma şekilleri de farklıdır. Önce sağ ellerini karşılarındaki kişinin sol omuzlarına aynı anda vurup ardından tokalaşarak selamlaşırlar. Ülke genelinde güreşe oldukça önem verilmektedir.

Sudanlı kadınlar Thoop adındaki geleneksel örtüleri giyerler. Yeni nesilde kadınlar başlarına tarha denilen bir örtü sarmaktadırlar. Ülkede kadınlar trafikte, medyada ve siyasette aktiftirler. Kadınların ellerinin ve ayaklarının Hennah adındaki kınalarla süslenmesi evli oldukları anlamına gelmektedir. Sokaklarda yaygın olarak rakşa denilen üç tekerlekli araçlar kullanılır. Seyahat için kullanılan küçük otobüslere ise emcet denilmektedir. Ülkede önceleri internet sorunu yaşanmazken yaşanan karışıklıklar nedeniyle bağlantı sorunları ortaya çıkmıştır. Başkent ve çevresinde güvenlik sorunu yoktur denebilir.