Google+

Taipei Şehir İçi Ulaşım

107816 Oca 2016Lokasyon Detay

Taipei Şehir İçi Ulaşım
wikimedia.org

Taipei, Asya’nın en modern ve gelişmiş şehir içi ulaşım ağlarından birine sahiptir. Şehir içi ulaşım metro, otobüs, taksi ve bisiklet ile sağlanır. Ulaşım araçları son derece güvenlidir ve özellikle şehrin en merkezi yerlerinden geçen metro hattı Taipei için çok önemlidir.

Metro

Taipei metro ağı Mass Rapid Transit System (Metro Taipei) tarafından sağlanır. Şehirde 1, 2, 3, 4 ve 5 olmak üzere beş ana metro hattı bulunur. Tabela ve yönlendirmeler Çince ve İngilizce olarak hazırlanmıştır. Bu nedenle metro hatları turistler için son derece kullanışlıdır. Metro hatları 06.00 – 24.00 saatleri arasında hizmet verir. Biletinizi istasyonlarda bulunan bilet satış ofislerinden veya otomatlardan temin edebilirsiniz.

Toplu taşıma araçlarında geçerli bilet ücretleri:

  • Tek Kullanımlık Bilet: 80 TWD
  • 1 Gün Geçerli Bilet: 150 TWD
  • 2 Gün Geçerli Bilet: 280 TWD
  • 2 Gün Geçerli Bilet: 380 TWD

Otobüs

Taipei’de çok sayıda otobüs hattı mevcuttur ve otobüs güzergahları genellikle metro hatları ile bağlantılıdır. Oldukça kullanıcı dostu bir otobüs hizmetine sahip Taipei’de güzergah ve durak bilgileri hem Çince hem İngilizce olarak hazırlanmıştır. Biletinizi otobüsün içinde, bilet satış ofislerinden yada durak ve istasyonlarda bulunan otomatlardan temin edebilirsiniz.

Taksi

Taipei’de taksi ücretleri toplu taşıma araçlarına oranla yüksek, ancak diğer gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında çok düşüktür. Şehirdeki taksilerin neredeyse hepsi lisanslıdır ve belirli bir tarifeye göre hizmet verirler. Dikkat edilmesi gereken nokta ise; taksicilerin pek çoğu İngilizce bilmemektedir. Gideceğiniz noktayı Çince yazılı şekilde taksi şoförüne verdiğiniz taktirde zorluk yaşamazsınız.
Taksi ücretleri:

  • Açılış: 70 TWD
  • Kilometre başına: 20 TWD

Bisiklet

Taipei’de son yıllarda bisiklet ile şehir içi ulaşım sağlamak oldukça popüler hale gelmiştir. Bisiklet kiralama hizmeti “YouBike” tarafından sağlanmaktadır. Şehrin pek çok noktasında bulunan YouBike istasyonlarından kiralık bisiklet temin edebilir, Taipei’yi keşfe çıkabilirsiniz. Ücretler ve detaylı bilgi için tıklayınız.

Taiwan Taoyuan Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Taiwan Taoyuan Uluslararası Havalimanı, Taipei şehir merkezinin yaklaşık 50 kilometre batısında konumlanır.

Tren ile,

Tayvan Taoyuan Uluslararası Havaalanı’nın en yakınındaki tren istasyonu Taoyuan Hızlı Tren İstasyonudur. Buradan Taipei şehir merkezi de dahil olmak üzere ülkenin pek çok noktasına hızlı tren seferleri düzenlenir. Havalimanı terminal çıkışından, Taoyuan Hızlı Tren İstasyonuna ulaşmak için her 10 dakikada bir hareket eden otobüslere binebilirsiniz.
İstasyondan Taipei şehir merkezine ulaşmak için THSR trenlere binmeli ve Taipei Main Station durağında inmelisiniz. Tren yolculuğu ortalama 30 dakika sürmektedir.

Taksi ile,

Havalimanından Taipei şehir merkezine ulaşmak için terminal çıkışında bekleyen taksilerden birine binebilirsiniz. Taksi ücreti yaklaşık 1000 TWD (30 USD) tutmaktadır.

Shuttle servisleri ile,

Tayvan Taoyuan Uluslararası Havaalanı’ndan Taipei şehir merkezine hareket eden birçok farklı firmaya ait ücretli shuttle servisi mevcuttur. Shuttle servisleri ile 30 dakikalık yolculuk sonunda merkeze ulaşmak mümkündür. Şehirdeki pek çok lüks otelin ücretsiz shuttle hizmeti vardır. Rezervasyon yaptırmadan önce otelinizden havalimanı transferleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Araç kiralama ile,

Havalımanında bulunan araç kiralama firmalarından kolayca, bütçenize ve tercihinize uygun bir araç temin edebilirsiniz.
 

Taipei ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-