Bitlis’teki Festivaller

a90f53a92f1077bb379d4a1cb4fe612a.png

Bitlis sadece tarihî güzelliklere değil yıl boyunca çeşitli festival ve şenliklere de ev sahipliği yapıyor. Siz de Bitlis’in kültürünü yakından tanımak ve Bitlis halkı ile bir araya gelmek isterseniz bu festivalleri mutlaka not edin. Bitlis’te düzenlenen etkinliklerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Tatvan Doğu Anadolu Fuarı

Yarım asırdır ziyaretçilerine kapılarını açan Tatvan Doğu Anadolu Fuarı her yıl 30 Haziran - 24 Temmuz tarihleri arasında düzenleniyor. Fuar boyunca Bitlis’e ait yöresel lezzetleri tatma şansı bulabilir, el sanatlarını yakından inceleyebilir, ünlü sanatçıların konserleri ile coşku dolu anlar yaşayabilirsiniz.

Ahlat Kültür Haftası Şenlikleri

Bitlis’in Ahlat ilçesinde 26 yıldır geleneksel şekilde devam eden şenlikler 23 - 25 Ağustos tarihleri arasında düzenleniyor. Yemek yarışmaları, güreş müsabakaları, cirit gösterileri, müzik dinletileriyle üç gün boyunca eğlence kesintisiz devam ediyor.

Adilcevaz Ceviz Festivali

Her yıl ekim ayında Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde düzenlenen festivalde yörenin meşhur Adilcevaz cevizinin tanıtımı amaçlanıyor. İlçede bulunan ceviz bahçelerinde yapılan kısa bir gezi sonrası ceviz yetiştiriciliği hakkında konferanslar veriliyor, en iyi ceviz yarışmaları düzenleniyor.

Nemrut Krater Gölü Yayla Şenliği

Temmuz ayında düzenlenen şenlikte Nemrut Krater Gölü’nün tanıtımı ve turizme kazandırılması hedefleniyor. Şenlikte davetlilere yemek ikram ediliyor ve yerel sanatçıların konserleri ile keyif dolu bir gün geçiriliyor.

Not: Her festivalin tarihi kendi sitesinden yolculuk öncesi teyit edilmelidir.