Google+

Arama formu

Cunda Mutfağı

Cunda Mutfağı

Cunda, bir ada olması nedeniyle elbette mutfağında çok fazla deniz mahsulü barındırmaktadır. İklimin elverişliliği ile deniz ürünleri de bir araya gelince elbette onların yanına yakışan mezeler de mutfağın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Cunda, Ege mutfağından çok etkilenmiştir. Ege’nin bilindiği üzere güzel iklimine borçlu olduğu birbirinden şifalı otları mevcuttur. Bunların haşlama, soslama, pişirme teknikleriyle ve zeytinyağıyla uyumu ada sofrasında sizi bekliyor olacaktır. Ayrıca deniz mahsulleri de oldukça taze ve çeşitlidir. Ada bölgesinde çıkan özel balıklar da balıkçıların daima taze sattıkları, bayatlamadan çabuk tükenen lezzetleri arasındadır. Papalina, çipura, fangibi, mercani levrek ve barbun denizin en önde gelen lezzetlerdendir. Hem restoranlarda porsiyon olarak hem de gezerken ekmek arası olarak bu lezzetlere doyabilirsiniz.

Deniz börülcesi, nohutlu mezgit, balıklı bamya, kuşkonmaz salatası, turp haşlaması, kabak çiçeği dolması, peynirli kabak da sofraya eklenen Cunda lezzetlerindendir. Cunda sofraları mezelerle şenlenmektedir. Genellikle yemeklerde kullanılan zeytinyağı, tereyağı, peynir gibi ürünler yöre halkı tarafından üretilmekte olup son derece organik ve tazedir. Ayrıca burada sabah kahvaltısındaysanız Ege’nin meyvelerinden üretilmiş taze reçelleri de tatmanızı tavsiye ederiz.

Adaya geldiğinizde tatmadan dönmemeniz gereken lezzetler arasında ayrıca Cunda lokması, Girit dondurması, sakızlı Türk kahvesi ve dibek kahvesi yer almaktadır. Sahil şeridinde biri bir diğerinden ayrılamayacak kadar güzel, temiz ve özenli restoranlar ve kafelere rastlayabilirsiniz.