Safranbolu’da Alışveriş

1

Karabük’ün en büyük ilçesi olan Safranbolu, adını bölgedeki safran otundan almaktadır. Safranbolu’ya ismini veren ve birçok hastalığa şifa olan safran otunu her dükkanda bulabilirsiniz.

Safranbolu’ya gelindiğinde kesinlikle ünlü Safranbolu lokumlarından tadılmalıdır. Birçok çeşidi bulunan lokumlar şehrin her yerinde bulunabilir. Yörenin ünlü lokumcusu İmren Lokumcusu’nun lokumları özellikle tadılmaya değerdir. Sevdiklerinize ve kendinize hem lokum hem de bölgeye özel safran kolonyası alabilirsiniz.

Safranbolu’nun şehir merkezi bölgesindeki büyük çarşısında süs eşyaları, hediyelik eşyalar, takılar, yöresel el ürünleri bulunmaktadır. Safranbolu evlerinin önemli bir parçası olan örtüler ve çeşitli perdeler de çarşıda birçok dükkanda mevcuttur. Yine Safranbolu evlerinin dikkat çeken ahşap oymaları, bakır ürünleri de çarşıdan satın alınabilir. Oldukça büyük olan çarşıda gezmek bir günü almasa da geniş bir zaman ayrılması gerekmektedir.

Yakın zamanda açılmış olan alışveriş merkezi Safranpark’ta da birçok mağaza bulunmaktadır. Safranbolu’nun mimari yapısına uygun bir şekilde tasarlanmış alışveriş merkezi binası, bölgenin tarihi dokusunu bozmamıştır. Alışveriş merkezinin Karabük’e ve Safranbolu’ya ücretsiz servisleri de bulunmaktadır.