Sığacık’a Ne Zaman Gidilir?

Mavi bayraklı koyları ve altın rengi kumsalları ile Sığacık’ta tatil yapmak için en ideal dönem yaz aylarıdır. Tipik Akdeniz ikliminin etkisi altında olan Sığacık’ta yazlar sıcak ve kurak geçerken kışlar ılık ve yağışlıdır. Ortalama 26 derece sıcaklıkla temmuz yılın en sıcak ayı olurken ocak ayının ortalama sıcaklığı 9 derecedir. Ağustos yılın en kurak ayı olurken en fazla yağış aralık ayında kendisini gösterir.

Sığacık’ın yıllık sıcaklık ortalaması 17,3 derecedir. Mayıs ayında açılan deniz sezonu ekim ayının sonuna kadar devam eder. Sığacık’ta denizin tadını doyasıya çıkarabileceğiniz birbirinden güzel plajlar sizleri bekliyor. Ağustos ayında sıcaklığın ideal seviyelere ulaştığı Akkum Plajı masmavi denizi ve yemyeşil doğası ile beğeni topluyor. Mavi bayraklı plajlardan biri olan Akkum Plajı aynı zamanda rüzgâr sörfü için de oldukça uygun. Kendinizi rüzgârın kollarına bırakmak ve tatilinize adrenalin katmak isterseniz Akarca Plajı’nda da rüzgâr sörfü yapabilirsiniz.

Sığacık’a yaz aylarında geldiğinizde yapabileceğiniz keyifli aktivitelerden bir diğeri de sualtı dalışıdır. Sığacık’ın serin sularına dalarak sualtının büyüleyici dünyasını keşfetmek isterseniz dalış merkezlerine uğramanız yeterli. Sığacık’ta bahar ayları da hayli keyiflidir. Yeşilin en güzel tonlarını bir arada görebileceğiniz bahar aylarında hava sıcaklığı 20 derece civarında olduğu için bunalmadan gezebilirsiniz. Dilerseniz Teos Antik Kenti’ni ziyaret edebilir, pazar günleri kurulan Sığacık pazarından alışveriş yapabilirsiniz. Her yıl kasım ayında Sığacık’ta düzenlenen Mandalina Şenliği ise adeta şölen havasında geçer. “Turuncu Bayram” olarak adlandırılan festivalde mandalina sezonunun açılması üç gün boyunca müzikler, yemekler ve gösterilerle kutlanıyor.