Google+

Sivas Gezilecek Yerler

344028 Ara 2015Lokasyon Detay

Sivas Gezilecek Yerler
sivas.gov.tr

Anadolu'nun en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Sivas, tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken bir şehrimizdir. Sivas'ta gezilip görülmesi gereken birçok yer bulunmaktadır. Bu yerlerden başlıcaları; Sivas Çifte Minareli Medrese, Şifaiye (Buruciye) Medresesi, Gök Medrese, Divriği Kalesi, Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, Gemerek Sızır Şelalesi, Eğriçimen Yaylası, Kangal Balıklı Kaplıcası, Gürün Gökpınar Gölü, Sivas - Kongre Binası / Atatürk ve Etnografya Müzesi ve Aşık Veysel Müzesi'dir.

Sivas Gezilecek Yerler:

Sivas Çifte Minareli Medrese 

Sivas lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Royal Sivas Otel, Buruciye Hotel, 4 Eylul Oteli. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Hotel Fatih, Istasyon Loft Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Pasabey Hotel, Eretna Hotel, Hilton Garden Inn Sivas otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Sivas aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Sivas Gezilecek Yerler-1
sivaskulturturizm.gov.tr

Sivas gezilecek yerler listemize Çifte Minareli Medrese ile başlıyoruz. 1271 yılında inşa edilen Çifte Minareli Medrese'nin, İlhanlı Veziri Sahip Şemseddin Mehmed Cüveyni tarafından yaptırıldığı düşünülmektedir. Yapı, Anadolu Selçuklu döneminde kültür hayatının önemli bir öğesi olmuştur.

Sivas Çifte Minareli Medrese'nin orjinalinden günümüze sadece tuğla-çini örgülü minareleri ulaşabilmiştir, medresenin taç kapısında yer alan kitabede yapının Şemseddin Cüveyni tarafından yaptırıldığı bilgisi yer alır.
1960'lı yıllarda yapılan kazı çalışmalarına göre; medresenin orjinalinin açık avlulu, dört eyvanlı ve iki katlı bir yapı olduğu tespit edilmiştir. Yapı, 1946, 1972, 2002, 2008, 2009 ve 2010 yıllarında restore edilmiştir. 

Şifaiye (Buruciye) Medresesi

Sivas Gezilecek Yerler-2
sivas.gov.tr

Sivas gezilecek yerler listesinin sıradaki durağı Şifaiye (Buruciye) Medresesi. 1217 yılında Anadolu Selçuklu Devleti Sultanı I. İzzeddin Keykavus tarafından inşa ettirilen yapı, Selçuklu döneminde darüşşifa, Osmanlı döneminde ise medrese olarak kullanılmıştır.

Dünyanın en eski hastahanelerinden biri olan Şifaiye (Buruciye) Medresesi, günümüze kadar ulaşmayı başarabilmiş nadir yapılardan biridir. Döneminde sağlık kuruluşu olarak görev yapmıştır ve Selçuklu dârü’ş-şifalarının en büyüğü olarak kabul edilmiştir. Medrese günümüzde Sivas şehir merkezinde bulunmaktadır.

1. Dünya Savaşı'nda levazım ambarı olarak kullanılan yapı, savaş sırasında tahribata uğramış ancak 1937 yılında Türk Tarih Kurumu tarafından restore edilmiştir. Medrese günümüzde Sivas halkının yoğun ziyaret ettiği bir cafe olarak hizmet vermektedir. 

Gök Medrese

Sivas Gezilecek Yerler-3
sivasirade.com

Sivas gezilecek yerler listemize, Sivas'ın en önemli yapılarından biri olan Gök Medrese ile devam ediyoruz. Selçuklu Veziri Sahip Ata Fahreddin tarafından 1271 yılında yaptırılan Gök Medrese Türk mimarisinin önemli bir örneğidir. Yapının mimarı Konyalı Zaluyan'dır.

Evliya Çelebi, "Kızıl Medrese" olarak bahsettiği Gök Medrese'nin emsaline diyar-ı İslam'da rastlanmadığını, medresenin kapısının kale kadar sağlam olduğunu, 80 oda ihtiva ettiğini, 20 talebesinin olduğunu ve medresede yoksullar için yemek pişirilen darrüziyafenin bulunduğunu söylemiştir.

Medrese, diktörtgen planlıdır; 14 odası ile bir mescidi bulunmaktadır. Günümüze ulaşmayı başarabilen yapı, 1904 yılında Sivas Valisi Reşit Akif Paşa tarafından restore edilmiş, ardından 1926 yılında okula, 1927 yılında ise müzeye dönüştürülmüştür. 

Divriği Kalesi 

Sivas Gezilecek Yerler-4
divrigi.gov.tr

Sivas gezilecek yerler listemize Divriği Kalesi ile devam ediyoruz. Divriği Kalesi'nin tarihi Orta Çağ'a kadar uzanmaktadır. Tarihte, Bizans - İran arasında sınır karakolu olarak görev yapan kale, 1071 Malazgirt zaferinden sonra Selçukluların Anadolu'ya akın etmesiyle birlikte Bizanslıların elinden alınmıştır. Kale, kayalık bir tepe üzerinde bulunduğu için Bizanslıların elinden alınması uzun sürmüştür.

Divriği Kalesi, Sivas Sultanı Kadı Burhaneddin'in ölümünden sonra Osmanlı Beyi Yıldırım Beyazıt'ın eline geçmiştir ancak 1401 yılında Beyazıt, kaleyi Memlüklülere bırakmak zorunda kalmıştır. Kale, Mercidabık zaferi ile birlikte tekrar Türk beyliklerine katılmıştır. Divriği Kalesi'nde, Turizm Bakanlığı destekli kazı çalışmaları devam etmektedir.

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası

Sivas Gezilecek Yerler-5
arikbasikoyu.com

Sivas gezilecek yerler listemize Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası ile devam ediyoruz. Üç boyutlu detaylara sahip mimarisiyle, dünyada eşi benzeri bulunmayan bir yapı örneği olan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, 1228 yılında Mengücek Beyliği şahı Ahmet Şah ve eşi Melike Turan tarafından inşa ettirilmiştir.

Yapının; Şifahane Taç Kapısı, Cami Batı Taç Kapısı, Kuzey Taç Kapısı ve Şah Mahfili Taç Kapısı olmak üzere dört kapısı bulunmaktadır. Yapının mimarı Ahlatlı Muğis oğlu Hürrem Şah'tır. Evliya Çelebi Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası için "Üstad, mermer bu camiye öyle emek sarf edip, kapı ve duvarları öyle nakış bukalemun eylemiş ki, methinde diller kısır, kalem kırıktır" demiştir. Sivas'ın görülmesi gereken en önemli yerlerinden biri olan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası 1985 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmiştir. 

Gemerek Sızır Şelalesi

Sivas Gezilecek Yerler-6
sivas.gov.tr

Sivas gezilecek yerler listesinin sıradaki durağında Gemerek Sızır Şelalesi var. 2. derecede sit alanı olan ve İç Anadolu'nun en önemli doğal güzellikleri arasında yer alan Sızır Şelalesi, Sivas'a 130 kilometre, Kayseri'ye 105 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Şelalenin Gemerek ilçesine uzaklığı ise 22 kilometredir. Günübirlik geziler ya da hafta sonu kısa yolculuklar için sık tercih edilen yerlerden biri olan Sızır Şelalesi'ne pek çok tur düzenlenmektedir. Öğle ve akşam yemeği de dahil olmak üzere kişi başı 80 TL ücret talep edilen turlar, sabah 08:00'de Sivas'tan hareketle başlayıp, 18:00'de Sızır'dan Sivas'a geri dönüşle son bulmaktadır.

Sızır Şelalesi'nin çevresi yeşilliklerle kaplıdır ve 500 metre yükseklikten akan su ile şelale ortamında harika bir atmosfer oluşmaktadır. Şelalenin suyu içilebilecek kadar temizdir. Şelale çevresinde piknik yapılabilecek alanlar bulunduğu gibi yemek yenebilecek restoranlar da bulunmaktadır. Şelale çevresinde servis edilen alabalık oldukça meşhurdur. Alabalığın porsiyonu 7 TL'dir. 

Eğriçimen Yaylası 

Sivas Gezilecek Yerler-7
sivas.gov.tr

Sivas gezilecek yerler listesinin en önemli noktalarından biri de Sivas'a bağlı Koyulhisar ilçesine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Eğriçimen Yaylası. Sivas'ın en önemli yayla turizm merkezlerinden biri olan Eğriçimen Yaylası, yemyeşil doğası, yayla evleri ve her mevsim farklı güzelliğe bürünen renkleriyle her yıl yüzlerce ziyaretçi ağırlamaktadır. Koyulhisar'a 20 kilometre, Sivas'a 197 kilometre mesafede bulunan yaylanın en hareketli zamanı yaz mevsimidir. Yaylada bulunan çam ormanları yüksek oksijen oranına sahiptir ve bu bölgelerde doğa ile baş başa huzurlu ve sağlıklı yürüyüşler yapılabilmektedir.

Eğriçimen Yaylası'nda konaklamak isteyenler bölgede kamp yapabileceği gibi Koyulhisar Belediyesi tarafından işletilen otelde de konaklayabilirler. 

Kangal Balıklı Kaplıca

Sivas Gezilecek Yerler-8
frmexe.com

Sivas gezilecek yerler listesine Kangal Balıklı Kaplıcası ile devam ediyoruz. Sivas şehir merkezine 96 kilometre uzaklıkta bulunan Kangal Balıklı Kaplıcası, egzama, sedef, yanık ve sivilce gibi cilt hastalıklarının iyileşmesini sağlayan bir şifa merkezidir. Kaplıca'da 10 santimetreye varan uzunlukta binlerce balık bulunmaktadır.

Özellikle sedef hastalarının şifa aradığı bir yer olan Kangal Balıklı Kaplıcası, balıkların skumları temizlemesi ile sedef tedavisinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle sağlık turizmi için oldukça ilgi çekici bir yerdir. Kangal Balıklı Kaplıca'da konaklama ücretleri kişi başı 90 TL ile 130 TL arasında değişmektedir.

Gürün Gökpınar Gölü

Sivas Gezilecek Yerler-9gokpinargolu.com

Sivas gezilecek yerler listesine Gürün Gökpınar Gölü ile devam ediyoruz. Gürün ilçesine bağlı Yelken ve Karahisar Köyleri arasında bulunan Gökpınar Gölü, büyüleyici turkuvaz rengi ile dikkat çekmektedir.
Tertemiz sulara sahip olan Gökpınar Gölü, kirlenmekten korunabilmiştir. Hatta yöre halkı gölün suyunu içme suyu olarak kullanmaktadır. Gölün suyu soğuk ve sağlıklıdır. 3 bin metrekarelik alan üzerine kurulu olan göl, doğal bir akvaryuma benzetilmektedir. Gökpınar adını ise turkuvaz renginden almaktadır.

Gürün ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Gökpınar Gölü'ne Çayboyu Mahallesi'nden giriş yapılabilmektedir. Göle özel araç, minibüs ya da taksiyle ulaşmak mümkündür. Dileyenler, Suçatı bölgesinden yürüyerek de göle ulaşabilir.
Gökpınar Gölü rakımının yüksek olması sayesinde dalış severlerin de uğrak yeri olmuştur. Göl ortalama 1400 metre yükseklikte bulunmaktadır ve derinliği yaklaşık 9 metredir. Konaklamak isteyenler için Gökpınar Gölü'nde kamp yapma imkânı mevcuttur. Gürün çevresinde ise çeşitli konaklama tesisleri ve bir öğretmen evi bulunmaktadır. 

Sivas - Kongre Binası / Atatürk ve Etnografya Müzesi

Sivas Gezilecek Yerler-10
sivasmzeleri-ilb.gov.tr

Sivas gezilecek yerler listesinin sıradaki durağında Cumhuriyet tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Sivas - Kongre Binası / Atatürk ve Etnografya Müzesi var.

1892 yılında Sivas Valisi Memduh Paşa tarafından yaptırılan bina, 1919 yılında Mustafa Kemal Atatürk ve Heyet-i Temsiliye tarafından "Milli Mücadele Karargâhı" olarak kullanılmıştır.
Milli Mücadeleyi başlatarak Anadolu'ya gelen Atatürk ve mücadele arkadaşları, Sivas Kongresi'ni bu binada gerçekleştirmişlerdir. 4 Eylül 1919 ve 11 Eylül 1919 tarihleri arasında gerçekleştirilen kongrede birçok önemli karar alınmış ve kararlar bildiri olarak dağıtılmıştır.

1981 yılında Sivas Lisesi'nin binadan taşınması ile yapı önce onarılmış, daha sonra müze haline getirilmiştir. Binanın bodrum katında fotoğrafhane, zemin katında etnoğrafik eserler bölümü, üst katında ise Atatürk ve Kongre Müzesi bulunmaktadır. Kongre salonunda, Atatürk'ün yatak odası, çalışma odası ve telgraf odası ile belgeler salonu yer almaktadır. Sivas - Kongre Binası / Atatürk ve Etnografya Müzesi'ne giriş ücreti 3 TL'dir.

Âşık Veysel Müzesi

Sivas Gezilecek Yerler-11
sivaskulturturizm.gov.tr

Sivas gezilecek yerler listesinin sıradaki durağı, ünlü halk ozanı Âşık Veysel'in Sivas'ta bulunan müzesi. Gözlerini geçirdiği çiçek hastalığında kaybeden, tabiata şiirler yazıp türküler besteleyen büyük ozan Âşık Veysel anısına, 1982 yılında, Sivrialan Köyü'nde kurulan Âşık Veysel Müzesi, Âşık Veysel'in hayata gözlerini yumduğu evdir. Müze, 2012 yılında uluslararası bir projeyle yeniden düzenlenmiş, proje kapsamında Âşık Veysel'in hayatını anlatan bir de belgesel çekilmiştir.

Âşık Veysel'in ölümünden önce “Ben zaten gözlerimden mahrumum, bütün hislerim kulaklarımda, şehirde o gürültüler kulağımı kapatıyor” diyerek döndüğü köyünde yer alan müze günümüzde hâlen ziyarete açıktır. Müzeye giriş ücretsizdir.

Sivas gezilecek yerler listemizin sonuna geldik, ayrıntılı bilgi için gezi rehberine göz atabilirsiniz. 

Sivas ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-