Google+

Arama formu

Donetsk’e Ne Zaman Gidilir?

Donetsk’e Ne Zaman Gidilir?

Donetsk şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Apartment at Dzerzhinskogo 4, Apartment on Oktyabrskaya sq, Ploschad Konstytutsii 5. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Apartments on Universitetskaya, Hotel Econom, Atlas Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz The Red Cat Hostel, Hotel Econom, Квартира Всё для Уюта tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Donetsk aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Donetsk yıl boyu soğuk bir şehirdir. Kendi ortalamasına göre en kuru geçen aylarda bile Türkiye'deki bir şehre göre çok yağış alır. Yıl boyu sıcaklık ortalaması 8 derecedir. Ocak ve şubat aylarında sıcaklık -5'e kadar düşer. Mart ayında 0 derece olur. Nisan'da 9'a yükselen sıcaklık mayıs ayında ortalama olarak 15, haziranda 19, temmuzda 21 ve ağustosta 20 dolaylarında seyreder. Eylülden itibaren yine sıcaklıkta kademeli olarak düşüş görülür. Ocak Donetsk'in en soğuk ayı iken temmuz en sıcak ayıdır. Dolayısıyla dışarda rahatça gezebilmek ve Donetsk'in tadını çıkarmak için temmuz-ağustos aylarında gitmenizi tavsiye ederiz.

Unutmamanız gereken bir detay ise Donetsk'e güvenlik tam olarak sağlandığında gitmenizin hangi mevsimde gideceğinizden daha önemli olduğudur. Nitekim 2014 ayinin bahar aylarından bu yana halen ne yazık ki Ukrayna'nın doğusunda dolayısıyla Donetsk'te de güvenlik sağlanamamıştır. Rusya'dan destek alan ayrılıkçı gruplar Donetsk sokaklarını güvensiz bir hale getirmiştir. Bu yüzden yaklaşık 4 senedir Donetsk'te turizm bitme noktasına gelmiştir ve neredeyse hiçbir yabancı turist Donetsk'e gitmemektedir.


Donetsk Turları