Uruguay’ın Festivalleri

Uruguay pek çok festival ve karnavala ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle nisan ve eylül aylarında düzenlediği festivallerle turist akınına uğrayan ülkenin en önemli festivallerinden Las Llamadas her sene şubat ayında başkent Montevideo’da düzenlenir. Brezilya karnavallarını andıran festival boyunca Sur ve Palermo sokakları rengarenk kostümleriyle dansçılar ve kocaman davullarıyla müzisyenlerin şovlarına ev sahipliği yapar. Köklerini köle ticaretinden alan festivalde eski Afrika davulları eşliğinde sosyal hayat ve dini ritüeller ile avcılık gibi siyahi kölelerin eski geleneklerini sembolize eden performanslar da sergilenir.

Martın ilk haftası Tacuarembo’da düzenlenen Fiesta de la Patria Gaucha Festivali Uruguay’ın en büyük ve otantik kutlamasıdır. Kökleri gaucho kültürüne dayanan 5 günlük festival boyunca müzik ve dansın yanı sıra ülkenin bonfile ve barbekü gibi geleneksel tatları da servis edilir.

Nisan başında düzenlenen Semana Santa aynı zamanda Uruguay’ın en büyük ulusal tatilidir. Ülkede hemen her otelin dolduğu bu dönem Montevideo’da Semana Criolla olarak da bilinir. Festival boyunca parklar barbekülerle dolar, el yapımı geleneksel ürünler sergilenir ve rodeo yarışları düzenlenir.

Nisan ayının bir diğer büyük festivali ise Bira Haftası’dır. Paysandu kentinde düzenlenen 1 haftalık festival boyunca ülkenin en büyük bira üreticileri bir araya gelir. Aynı zamanda spor etkinliklerinin de düzenlendiği etkinliğin büyüleyici yanı ise 20 bin kişilik amfitiyatroda düzenlenen konserlerdir.

Eylülün son hafta sonuUlusal Miras Günüdür. Bu yüzden hafta sonu boyunca kentteki tüm müzeler, kiliseler, katedraller ve tarihi mekânlar ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.