Yeni Zelanda’nın Festivalleri

Pek çok sanat festivaline ev sahipliği yapan Yeni Zelanda’nın en büyük festivallerinin başında Artsplash Festival gelmektedir. 1986’dan bu yana Wellington kentinde düzenlenen festivale her yıl müzik, dans, koro, tiyatro gibi alanlarda öğrenci yaklaşık 18 bin kişi katılmakta ve gösterilerini sergilemektedir. 1948’den beri devam eden bir diğer köklü sanat festivali Auckland Festival ise Pasifik, Asya ve Yeni Zelanda’dan pek çok sanatçıyı bir araya getirmektedir. Plastik sanatların yanı sıra pek çok performans sanatçısını da ağırlayan festivalde pek çok çalışma da dünya prömiyerini yapar.

Her eylül ayında organize edilen Alexandra Blossom Festival ise baharın gelişinin kutlandığı 17 günlük bir festivaldir. Festival kapsamında gerçekleştirilen konserlerin yanı sıra çeşitli şampiyonalar düzenlenir. Hokitika’da gerçekleştirilen Hokitika Wildfood Festival ise adından da tahmin edileceği üzere ülke halkının da normal yaşantısında çok fazla tüketmediği ilginç yemekleri keşfetmeyi amaçlar. Kuzu kuyruğu, koyun beyni, tatlı ekmek gibi alışılmadık tatların denendiği festival her sene mart ayında gerçekleştirilmektedir.

Ülkede pek çok müzik festivali de düzenlenmektedir. Bunların en önemlilerinden ilki Yeni Zelanda Uluslararası Caz ve Blues Festivali’dir. Christchurch’de her mayıs ayında düzenlenen festivalin amacı ülkenin caz sanatçılarını desteklemek ve uluslararası isimleri keşfetmektir. Hamilton da düzenlenen Soundscape de ülkenin geniş çaplı müzik festivallerinden bir diğeridir. Merkezi Avusturalya olan fakat Yeni Zelanda’nın Auckland kentine de uğrayan iddialı müzik festivali St. Jarome’s Lanevay Festival da dünyadan pek çok indie müzik sanatçısını bir araya getirmektedir.