Girit Hakkında Bilinmesi Gerekenler

crete-02.jpg
 

Yunanistan’ın en büyük adası olan Girit Akdeniz’deki beşinci büyük adadır. Hem tarihi hem doğal güzellikleriyle bilinen, yılın tüm mevsimlerinde turistlerin uğrak noktası olan Girit’te Minos uygarlığına ait kalıntıları, Bizans’ın izlerini, Türk ve Venedik eserlerini görebileceğiniz gibi Avrupa kıtasının en büyük palmiyelerle çevrili kumsalında güneşlenebilirsiniz.

Tatil sezonu Nisan ayından Ekim’e kadar sürer. Girit adasına seyahat etmek için en güzel zaman Eylül ve Ekim aylarıdır. Havalar yazın yaşanan sıcaklıkların biraz altında olsa da daha az turist kalabalığının bulunması ve sezon dışı olarak kategorize edilmesi gereğiyle daha uygun fiyatlı oteller sizi Girit adasına çekecektir. Sıcaklıklar bu dönemde ortalama 24-28 derece arasında değişir ve akşamları ceket giymeniz gerekebilir. Girit’i kış tatili için düşünüyorsanız ortalama sıcaklığın 11-17 derece arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Avrupa’nın en eski medeniyeti Minoslar’ın yerleşkeleri adanın çeşitli kısımlarında bulunur. Girit, Avrupa’nın en eski medeniyetinin merkezi olarak kabul edilir. Minos topluluğu MÖ 3500 ila 1400 yılları arasında adaya yerleşmiştir. Knossos’taki en ünlü Minos yerleşkesi olarak değerlendirilen palas yapısı keşfedildikten sonra mimarı ve inşaat alanında birçok ilkin gerçekleştirildiği yeni yapılar da bu adada keşfedilmiştir.

Adanın kuzeybatısında bulunan Hanya kentinde Venediklilerin etkilerini görmek mümkündür. Bu bölgeye seyahat ettiğinizde otele dönüştürülmüş Venedik tarzı villaları, limanı, dar alışveriş ve restoranların bulunduğu sokaklarını görebilirsiniz. Bir zamanlar Venedikli tüccarların ikamet ettiği binalarda konaklayabilirsiniz.

Tanıtım Videosu: