Girit Şehir İçi Ulaşım

yoldasin_girit_genel.jpg
 

Girit’te toplu taşıma sadece otobüs ile sağlanmaktadır. Otobüs erişim ağları çok gelişmiş olduğundan adanın tüm noktalarına ulaşım kolaylıkla yapılabilmektedir. Otobüslerde kullanılan bilet fiyatları diğer Avrupa şehirleri ile karşılaştırıldığında nispeten uygundur.

Adanın kuzeyindeki şehirleri birbiriyle bağlayan saat başı otobüsler ve daha az kişinin yaşadığı küçük kasabalara giden otobüsler kolaylıkla bulunmaktadır. Girit’te otobüs ile seyahat etmeden önce mutlaka binmek istediğiniz yönün hareket saatlerini kontrol edin. Resmî tatillerdeki hareket saatleri normal bir hafta içi gününden farklı olacaktır.

Kandiye: Bu kentte üç adet otobüs durağı vardır. Station A: Marinaya yakın olan duraktır buradan bineceğiniz otobüslerle Hanya, Resmo gibi diğer şehirlere seyahat edebilir, adanın batı ve güney batı kısımlarına gitmek için aktarma yapabileceğiniz duraklara geçebilirsiniz. Bu durağın yanında bulunan duraktan şehir içi ve Knossos’a giden otobüsler kalkar. Station B: Tüm diğer destinasyonlara gidebileceğiniz otobüsler buradan kalkar.

Hanya: Otobüs istasyonu ulaşmanız için Halidon sokağının ucuna çıktığınızda meydandan sağa dönmeniz gerekmektedir.

Resmo: Otobüs istasyonu kalenin batısında kalmaktadır.

Bunun dışında turistler için şehir turları düzenleyen otobüsler de mevcuttur.

Girit’te araba kiralayabileceğiniz gibi özel taksilerle de ulaşım sağlayabilirsiniz. Adada şehirlerarası ulaşım bir çevreyolu vasıtasıyla yapılmaktadır. Küçük koy ve kasabalara ulaşmak için ara yollara girmeniz gerekebilir.

Taksiler ile alakalı bu adada bilmeniz gereken şey yoldan gecen taksileri durduramayacağınızdır. Taksiler sadece duraklarından yolcu almaktadır ve randevu usulü çalışırlar. Taksi kullanmak için otelden ya da bulunduğunuz mekândan rica ederek taksi çağırttırabilirsiniz.