Mykonos’da Alışveriş

souvenir-plates.jpg


Mykonos genellikle lüks tüketim yapanları kendine çektiğinden; Chanel, Louis Vouitton gibi ünlü markaların butiklerini burada bulmak mümkün. Bu butikler daha çok adanın liman tarafında, gemi turlarından adaya günübirlik gelenlerin gözüne çarpacak şekilde yer edinmiştir. Bunların yanı sıra Yunan mücevherleri ve sanat eserleri, küçük hediyelik eşyalar kadar çok satılır. Mykonos sanatçıların da yaşadığı bir ada olduğundan, sanat galerilerinin ve orijinal eserlerin sayısı oldukça fazladır. Yeni bir sanatçıyla tanışarak eserini satın almak ve diğer işlerine bakabilmek Mykonos’ta mümkün.

Nakit para ve kredi kartı genelde tüm adada kullanılıyor. ATM bulmak Mykonos’ta zor değil. Çoğu dükkan haftanın yedi günü açıktır. Gün içinde 2-3 saat kapalı olsalar da turistik noktadaki dükkanlar akşama kadar hizmet verir. Unutmamak gerekir ki Mykonos’ta outlet tipi büyük zincir mağazaları veya alışveriş merkezi gibi bir kompleksi adada göremezsiniz.

Mykonos’tan hatıra olarak yel değirmeni gibi adanın sembollerinin minyatürleri, kartpostallar, doğal taşlardan yapılan mücevherler ve Mykonos’a özgü sandaletler alınabilir. Bu dükkanlara da Mykonos Town’da dolaşırken rahatlıkla şekilde ulaşılabilir. Bir butikte Yunan tasarımcılara ait çanta ve ayakkabılar bulunabildiği gibi hemen yanındaki butikte vintage kıyafetlere rastlamak mümkündür. Ada iklimi sıcak olduğundan satılan kıyafetler de yaz sezonunda kullanılabilecek mayo, pareo ve benzeri türden ürünler olmaktadır. Dekorasyon meraklılarına mobilyalardan süs eşyalarına birçok obje satın alınabilir. Mykonos’ta her noktada bir kuyumcuya rastlayıp içeri girebilir ve bir şansınız varsa bir takının nasıl hayata geldiğini izleyebilirsiniz.

Mykonos fırınından kasabına, manavından bakkalına günlük ihtiyaçların rahatça karşılanabileceği bir yerdir. Kitapçılar ve elektronik satan dükkanlar adanın biraz daha iç kesimlerine doğru bulunabilir.