Zagreb Mutfağı


 

Hırvatistan mutfağı için belli bir tür tanımı yapmak çok kolay değildir. Orta Avrupa’da yer alan ülke pek çok kültürden etkilendiği zengin bir mutfağa sahiptir. Zagreb’e gittiğinizde ülkenin geleneksel tatlarından baharatlı sosisi kulen ya da uzun ismiyle kulenova seka’yı mutlaka denemeniz tavsiye edilir.  Bir diğer geleneksel lezzetleri olan cobanac farklı etlerin bolca kırmızıbiberle pişirilerek hazırlandığı bir yemektir. Deniz mahsullerinin de sıkça tüketildiği Hırvatistan mutfağında taze balık menüleri de geniş yer tutmaktadır. Ahtapot, patates, soğan, sarımsak ve limonla hazırlanan yerel salataları hobonitce, rosto edilerek hazırlanmış kuzu eti janjetina, paprikalı bezelye ve sosis çorbası grah kenti ziyaretinizde sıkça karşınıza çıkacak lezzetlerdir.

Peynir tüketiminin hayli yaygın olduğu Hırvatistan’da peynirli pek çok tatlı ile de karşılaşacaksınız. Domuz eti ya da tavuk etinin peynirle hazırlandığı pariski odrezak Zagreb şinitzeli olarak da isimlendirilmektedir. En meşhur tatlıları kremalı kekleri kremsnite’dir. Ayrıca balkabağı ve peynirle hazırlanan bucnica, cevizli orehnjaca çokça tavsiye edilen diğer lezzetlerdir.

Hırvatistan denince akla gelen bir diğer şey ise zeytin olacaktır. Dünyanın en önemli zeytin üreticilerinden olan Hırvatistan mutfağında zeytinyağı fazlaca tercih edilmektedir. Ayrıca pek çok farklı zeytin çeşidini deneme imkanı bulabileceğiniz Zagreb’de bir restorana gittiğinizde yemekten önce aperatif olarak masanıza zeytin tabağı gelmesi ihtimali çok yüksektir. Zagreb’de gün içerisinde dolaşırken karşınıza pek çok küçük pizzacı çıkacaktır. Sokakta bir yandan kenti turlarken bir yandan lezzetli ve ucuz pizza ile karnınızı doyurabilirsiniz.

Geniş şarap çeşidine sahip olan Hırvatistan topraklarında ev yapımı farklı türde pek çok şarabı deneyebilirsiniz. Ayrıca bir tür brendi olan ve erikten, üzümden ya da incirden yapılan rekija çeşitlerinin yanı sıra kentte de popüler bir içecek olan bitkisel likör pelinkovac ve meşhur Marasca vişnesinden hazırlanan maraschino adını verdikleri likörlerinin de tadına bakabilirsiniz. Ülkenin en meşhur iki birası Karlocako ve Ozujsko’nun yanı sıra yalnızca Zagreb’in beli mekânlarında servis edilen Velebitsko ve Tomislav pivo biralarına denk gelirseniz deneyebilirsiniz. Ayrıca kentte alkol tüketiminde 18 yaş sınırının bulunmaktadır ve kapalı mekânlarda sigara içmek yasaktır.

Önerilen restoranlar;

  • Zinfandel’s: Esplanade Hotel’in içinde bulunan bu meşhur restoran Hırvatistan mutfağının geleneksel tatlarını merak edenler için ideal.

  • Dubavkin Put: Teras manzarasıyla bilinmekte olan mekân özellikle deniz mahsülleri ağırlıklı menüsüyle ön plana çıkıyor.

  • Lanterna na Dolcu: 18. yüzyıldan kalma mimarisiyle dikkat çeken restoran, et ağırlıklı menüsünün yanı sıra dönemine göre değişen taze menüsüyle de biliniyor.

  • Tip-Top: İsmini meşhur Hırvat şair Tin Ujevic’ten alan mekân eski tasarım dekoru ve ucuz menüsünün yanı sıra meşhur ahtapot yemeği brodet ile de tanınıyor.

  • Pivnica Medvedgrad: kentin en meşhur bira içme mekânlarından olan adreste geleneksel Hırvat yemeklerinin de tadına bakabilirsiniz.

Bahşiş – Kentte beklenen bahşiş miktarı hesabın yüzde 5’i ile 10’u arasındadır.