Az Söz Çok Fotoğraf: Santorini

Santorinive Mykonos, Yunan adaları içinde en güzel mimariye sahip adalarıdır. Aynı zamanda en pahalı olanıdır. Havalimanı veya limanı kullanarak adaya varabilirsiniz. Eğer liman tarafından adaya geldiyseniz geminiz uzakta demir atacaktır. Ulaşım tender botlarla sağlanıyor. Adada büyük gemilerin yanaşabileceği bir liman bulunmuyor. Bu da cruise turları için bir problem. İstediğiniz zaman gemiye girip-çıkamıyorsunuz. Tender botlarınızın kalkış saatlerine dikkat etmelisiniz.

Santorini’de yapılar yaklaşık 300 metre yüksektedir. Karaya vardığınıza karşınızda dik bir yamaç göreceksiniz. Dört alternatif sizi bekliyor; taksi, teleferik, tavanway ve eşek. Eğer özel bir tur satın almadıysanız yamaç çok dik ve dolambaçlı olduğu için merkeze yürüyerek vardığınızda soluklanmanız gerekecek. Bu sebeple 5 euro karşılığında eşeklerle çıkabilirsiniz. Dönüşteyse 4 euroya teleferikle inerseniz manzara keyfini de yaşarsınız.

Santorini Manzara

Limanın olduğu bölge Fira’dır. Alışveriş ve fotoğraf için ideal bir yer. Muhteşem manzaralar sizleri bekliyor. Beyaz binalar ve mavi kubbeleri denizle birleştirerek frappacino içmek sizi gençleştirecektir. Otobüs durağı yürüme mesafesindedir. 20 euroya atv kiralayabilir veya smart marka cabrio arabalardan kiralayabilirsiniz. Şuraya gitmelisiniz demek güç. Fira’da yürüyerek alışveriş yapmanız ve bir şeyler atıştırmanız yeterli. Her noktanın manzarası ayrı güzelliğe sahip.

Fira birkaç saat içinde gezilecek kadar küçük. Bu sebeple otobüs durağından 1,60-1,80 euro arası değişen ücretlerle diğer bölgeler gidebilirsiniz. Güneşin batışıyla ünlü Oia bunlardan biridir. Otobüste tanıştığım Çinli turist buranın gün içinde ilgi çekici olmadığını sadece günbatımı için güzel olduğunu anlattı. Pirgos adında kıyısı olmayan bir köy var. Burayı da mimarisi için tercih edenler var. Yüzmek için volkanik kumlarla kaplı Perissa öneriliyor. Bense hem bir yerler görmek hem de yüzmek istedim. Böylece güneybatıdaki Akrotiri seçmek kaçınılmaz oldu.

Santorini Akrotiri

Akrotiri red beach ve kazı alanıyla ünlüdür. İlk olarak kazı alanında inmenizi öneririm. Girit’te Minos uygarlığının sonunu getiren Santorini yanardağ patlamasının Akrotiriye ödülü Pompei gibi külle kaplı olması sebebiyle iyi korunmuş buluntu topluluğu bırakmasıdır. Pompei’den farklı yanı insan kalınıtısının olmaması. Patlamadan önce bölge terk edilmiş. Şu anda üstü tamamen kapalı kazı alanına giriş 5 euro. Müzeden kıyıya doğru indiğinizde kırmızı kayalıkların arasına sıkışmış taşlık plaj karşınıza çıkacak. Sahil ücretsiz. Üstsüzler karşınıza çıkabilir. Sahil tam bir doğa harikası.

Santorini iki günlük tatiliniz için çok ideal bir seçim. Eğer günübirlik geldiyseniz benim gibi bazı kasabalardan fedakarlık etmeniz gerekecek. Oia’da gün batımını izleyememek de beni ayrıca üzdü. Her şeye rağmen yamacım tepesinde güzel bir kafede soğuk bir şeyler yudumlamak bana unutulmayacak bir gün yaşattı. Tomb Raider filmini izlediğimde Santorini Adası'na hayran kalmıştım.

Santorini Fotoğrafları

Tomb Raider Santorini'de (Kısa Video)