Belize'nin Başkenti Belmopan

1970 senesinden beri Belize’ye başkentlik yapan Belmopan’ın nüfusu yaklaşık 22.500 kişi. 31 Ekim 1961 senesinde saatte 300 km hızla esen Hatie kasırgasında eskiden başkent olan Belize City’nin sahil bölgesindeki evlerin % 70’i yıkılıp, kent çok fazla harap olunca, başkent Belmopan’a taşınmış. Bu özelliği ile Belmopan’a, felaketin ardından doğan başkent de diyebiliriz.

Belmopan; deniz kenarından uzakta, daha iç bölgede ve deniz seviyesinden 76 metre yükseklikte kurulduğu için daha korunaklı bir konumda. Belmopan, Pine Ridge Dağı eteklerinde Belize Nehri vadisinde kurulmuştur.

1961’de özellikle Belize City’de etkin olan bu kasırganın yaşattığı olumsuzluklar, başkentin değişmesi gerekliliğini ortaya koymuştur. Belmopan o zamanlar çok küçük bir yerleşimken 1967 senesinde başkent olacak şekilde imara başlanmış ve 1970’te bitirilmiştir. O zamanın parasıyla Belmopan’ı bir başkent olarak inşa etmek 40 milyon Belize dolarına yani 20 milyon Amerikan dolarına mal olmuştur.

Bu kente ulaştığımızda bana bir terk edilmiş duygusu yaşattı. Neredeyse etrafta kimse yok. Ulusal meclislerini Maya tapınaklarına benzetmeye çalışmışlar. Oldukça sade ve gösterişten uzak bir yapı idi. Parlamento binasının kapısı Belize’nin ulusal ağacı olan Mahagoni ağacından yapılmış. Renk olarak genelde gri renk ağırlıkta.

Ulusal meclis, yani parlamento binasının önünde geniş bir park alanı var.

Bu park alanına yine gri renkteki bakanlık binaları bakıyor. Tüm bu binalara soluk ve eski görüntüsü vermek için özellikle böyle gri ve bakımsız yapılmış.

İlginç düşünce ama bana çok soğuk geldi.

Buradan sonra yine devlete ait bir takım binaları görüyoruz.

Bu kent, yönetimin merkezi olduğu için yöneticilere ait oldukça bakımlı ve lüks evler de var.

Bunun yanı sıra burada kiliselerin fazlalığı dikkatimi çekti. Her biri oldukça sade ve modern olarak inşa edilmişler. Yanı başlarında ise okullar inşa edilmiş. Ülke genelinde zaten kilise ve okullar çok iç içe.

Belize’de 6-14 yaş arası öğrenim mecburi. Herkes zorunlu olarak 6-14 yaş arası okuyor ama orta öğretim yapan oldukça az. Yükseköğrenim yapmak isteyenler için Belize City ve Corozal en ideal seçenekler.

Okuma yazma oranının % 93 olduğu ülkede birkaç tane haftalık gazete var. Günlük gazete basılmıyor. Ayrıca ülkede sadece tek bir televizyon kanalı var. Ama diğer ülkelerden yayın alıyorlar.

Belmopan, lokasyon olarak çok orta noktada. Her yere yakın konumda. Belize City, Belmopan’ın 48 km güneybatısında yer alıyor. 22 km doğusunda San İnpacio ve 57 km kuzeybatısında ise Karayip kıyılarındaki Dangriga yer alıyor.

Belmopan, doğal güzelliklere de oldukça yakın konumda. Mesela 50 dönüm araziye yayılmış olan Guanacaste Parkı görülmeye değer. Bu park adını dev Guanacaste ağacından alıyor. 1990 senesinde ulusal park ilan edilen bu alanda bölgeye has ağaçlar ve değişik kuş türleri görülebilir.

Belmopan’da beni şehirden çok, kaldığımız otel ve çevresi etkiledi. Banana Bank Lodge, içerisinde büyük bir at çiftliği de bulunan bir aile işletmesi. Zaten otele yaklaşırken sağdan soldan atlar çıkmaya başlıyor karşınıza.

Otelin tek özelliği elbette ki içinde at çiftliği olması değil. Otelin bir bölümü sanki hayvanat bahçesi… Genişçe bir kafes içinde bir leopar, bir başka kafes içinde ise Tukan kuşu yer alıyor.

Hem leopar hem de Tukan kuşu aynı zamanda Belize’nin de sembollerinden.

Yine çevrede pek çok papağan da görülebiliyor.

Otelimiz çok güzel, doğa içinde çok şık bir şatoya benziyor. Bu bina da tabii ki zamanında İspanyollardan kalmış. Akşam yemeği öncesi burada kuş sesleri arasında havuza girmek çok keyifliydi.

Bu keyifli otelde birkaç gün daha kalmak isterdim.

Ama artık bir sonraki durağımıza hareket etme vakti geldi. Otelden çıktıktan sonra Belize’den ayrılmadan önce biraz hediyelik eşya almak için bir mağazada durduk.

Alabileceğiniz hediyelikler arasında, el yapımı tablolar ya da yöresel ağaçlardan işlenmiş dekoratif malzemeler büyük yer tutuyor.

Belize’deki alışverişimizi de yaptığımıza göre artık Guatemala’ya gidebiliriz.

Görüşmek üzere…

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni