Google+

BOZTEPE'DEN YASON'A: ORDU

519807 Ara 2015Gezi Notu
Seymen BOZASLANSeymen BOZASLANSilver Yazar07 Ara 201551980 Yorum

Ordu’da Kanatlandım!
Yüksek yerlere çıkmak insanda genelde korkuyla beraber anlamsız bir memnuniyet ve mutluluk getirir. Bende durum biraz daha farklı. Mutluluk korkuyu yeniyor. "Korkmak yok" diyorum kendime. "Keyfini çıkar anlaştık mı" diyorum ve başlıyoruz 5 dakikalık ufak seyahate...

Ordu Boztepe’ye çıkmak için teleferiğe bindiğimde önce Boztepe’ye değil bulutlara çıkıyoruz sandım. Teleferik yükseldikçe Ordu daha da güzel gözüküyor. Hele bir de ben yükselirken yamaç paraşütüyle Boztepe’den şehre doğru alçalanları gördükçe daha bir huzur kaplıyor içimi.

Ordu

Sanki hepimiz gökyüzünde birer kanatlıyız. Onlar alçalıyor ben ise yükseliyorum. 5 dakikalık seyahat sonrasında Boztepe’ye gelmiş oluyoruz. Buradan şehri görmek inanılmaz. Gördüğüm en iyi manzaralardan birindeyim şuan kesinlikle. Ee şimdi ne mi yapacağım? Tabii ki bir bardak çay içeceğim bu manzaraya.

Boztepe’den inerken şunu düşündüm. Ben bulutlardan geldim Ordu!

Ordu şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri İkizevler Hotel, Akamoy Boztepe Hotel & restaurant, Sinema Hotel Ordu. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Egas Hotel, Soner Bey Otel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Baliktasi Hotel, Belde Hotel and Convention Center, Atlıhan Hotel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Ordu aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Ordu-1

Mitoloji Karadeniz’de
Şimdi size bir hikaye anlatmak istiyorum. Bu efsane hem Ordu hem Karadeniz hem de Yunanistan için çok önemli. Bu kilise bölgede zamanında burada yaşayan Rumlar tarafından inşa edildi. Zamanında deniz ticaret merkezi olan bu kısım şimdi. Ordu’nun cazibe merkezlerinden birisi. Efsaneden kısaca bahsetmek gerekirse; Yason küçük yaşta bir kraldır. Babası amcası tarafından öldülürülür. Amcası krallığı 1 şartla vereceğini söyler. Şartı, Yason’un altın postu kendisine getirmesidir. Şu anki Gürcistan olan bölgede bir ejderha tarafından saklanan altın postu.

Yason aralarında Herkül’ün de bulunduğu 55 Yunanlı kahramanı alarak Karadeniz’e açılır. Fakat Karadeniz geçit vermeyince buraya çıkarlar. Kurbanlar keser, adaklar adarlar. Daha sonrasında Karadeniz onlara yol verir. Adayı da çok sevdikleri için liderleri Yason’un adını verirler. Bu efsane sonrası kim bilir, belki de Herkül ile aynı topraklara basmışızdır diye düşünmeden edemiyor insan.

Ordu-2

Devamı Instagram'da...
Kullanıcı adı: seymen.b

-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar