Google+

Arama formu

ÇAYIN DİYARI RİZE YOLLARINDA

Bu yazı Gezimanya üyesi nevinsalman tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Sabah erkenden İkizdere’deki otelimizden ayrılıyoruz. Bu bölge çok sayıdaki güzelliklerin aynı zamanda da doğal maden suyu kaynakları ile de ünlü. Mineral açısından çok zengin maden suyu çeşitli hastalıklara iyi geldiği kadar diğer faydaları da saymakla bitmiyor (kalorisi yok, diyette bile her gün içmelisiniz, vücutta bulunan gereksiz tuzun atılmasına yardımcı olduğu için yüksek tansiyona birebir, sindirime yardımcı, cildi nemlendiriyor, canlandırıyor, kemik yapısını güçlendiriyor, özellikle çok kramplara iyi geliyor...) Biz de yol üzerinde bulunan Cimil Deresi kenarında bulunan Şimşirli Maden Suyu'nu dağlardan aktığı kaynaktan tadacağız. Tahta bir köprüden geçerken sallantı bizi biraz ürkütse de yola devam ediyoruz. 

Rize

Derenin küçük bir kolunun yanı başında bir kayadan akan maden suyunun işlenmemiş, doğal tadı şişelerden içtiklerimizden biraz farklı olsa da kana kana içiyor, şişelerimizi de dolduruyoruz. Tam karşıdaki yapı eski yapı, eski bir restoran iken doğal nedenlerden yıkılmış; yine de güzel fotoğraf kareleri veriyor bize. (Yine kötü bir haber: Şimşirli maden suyunun aktığı yere HES yapılması planlanıyormuş, güzel Karadeniz’imizin doğallığı neden yok edilmeye çalışılıyor, anlamak zor.) 

Rize-1

Rize bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Rize-2

Rize şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavise edilenleri Ramada Plaza Rize, Ayder Resort Hotel, Grand Çavuşoğlu Hotel, Ridos Thermal Hotel, Ramada Plaza Rize, Ayder Villa De Pelit, Ayder Doğa Resort Otel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hotel Lazlakar, Ridos Thermal Hotel Spa, Ayder Şelale Dağ Evleri. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları mereak ediyorsanız Ayder Villa De Pelit, Kaçkar Resort Hotel, Ayder Şelale Dağ Evleri tesislerini incelebilirsiniz. Bir de Tatilsepeti.com'un Rize aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

İkizdere’nin coşkun akan dereleri, dağlarının ihtişamı, ormanlarının ihtişamı ve eşsiz doğa örtüsü arasında Rize’ye doğru denize paralel yapılmış otoyolda ilerlerken hırçın Karadeniz oldukça sakin. Düşünüyorum, bu yol yemyeşil dağların arasında olsaydı, sahil şeridi de halka açık olsaydı…

Tarihi 5. yüzyıla kadar uzanan şehir, adını yakınlarından geçen Rhizios Çayı’ndan almış. Rus bombalarından da nasibini alan kent 1918'de kurtulur, 1924 tarihinde de cumhuriyetin bir şehri olur. Kaleleri, ahşap camileri, tarihi konakları, taş kemer köprüleri, değirmenleri, yaylaları, naylaları (Serender-depo), Kaçkar Dağları, buzul gölleri, bitki örtüsü ve hayvanları gibi birçok doğal güzellikleri ve elbette çayı ile ünlü. 

Rize-3

Rize-4

Rize-5

Bu bölge gerçek Lazlar'ın yoğun yaşadığı bölge. (Lazlar, Antik Yunanca, Güneybatı Kafkasya ve Kuzeydoğu Anadolu'da tarih boyunca varlığı bilinen etnik Güney Kafkasyalı, Lazca konuşan bir halk. Tarihte Lazistan olarak adlandırılan Doğu Karadeniz Bölgesinde, Artvin’in Hopa, Arhavi, Borçka ilçeleri ve Rize’nin Fındıklı, Ardeşen, Pazar, Çamlıhemşin ilçelerinde yaşamaktalar)
Şehirde kısa bir mola veriyor ve tarihi evlerini, tarihi çarşısını gezerken gördüğümüz atmaca heykeli dikkatimizi çekiyor. Meğer Rizelilerin atmaca sevgisi dillere destanmış, doğadaki hayvan ilişkilerini ve içgüdülerini kullanabilmenin, yönlendirebilmeyi öğrenmiş olmanın manevi doyumu, atmacalarla ava çıkmak en büyük geleneksel keyifleri olmuş. 

Rize-6

Fırtına Deresi - Fırtına Vadisi
"Neden Fırtına Deresi?" derseniz; çok mu fırtına oluyor, yoksa fırtına hızıyla mı akıyor bilemedim.

Debisi çok yüksek dere 70 kilometrelik bir uzaklıktan gelerek 3000 metre rakımdan 0 rakıma düşüyor ve Ardeşen sınırında Karadeniz'e dökülüyor.

Fırtına Deresi, Kaçkar ve Verçenik vadilerinden gelen derelerin birleşmesinden oluşmuş. Benekli balıklarıyla, taş köprüleriyle, çılgınca akan sularında rafting keyfi için ziyaretçileri kendine çeken bir başka cennet belde. Dere kenarından ilerleyen yol boyu rafting istasyonları ve zipline ile turistik yerler, çay bahçeleri, karşı tepelerdeki yaylalar, ağaçların arasına serpilmiş yayla evlerini izleyerek yine çok keyifli bir yolculuk yapıyoruz.

Rize-7

Rize-8

(Bu yolda ilerlerken kaçırmamanız gereken bir tabela var, “...Restoran 100 metre geride” Dönüşte de aynı tabelanın tersinde “...100 metre ilerde” yazmakta. Restoran sahibine nedenini sormuşlar ve “dönüşte tabelayı gördüğünüzde restoranı geçtiğimizi neden haber vermedinuz demesunlar; hem de tabelanın 2 tarafını kullandum” yanıtını almışlar.)

Ve dik yamaçlarıyla derin bir vadide ve bu vadiler arasında Fırtına Deresi ırmağın kıyısına kurulmuş Çamlıhemşin beldesine ulaşıyoruz. 

Etiketler


nevinsalman kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım. 10 senedir ise kış aylarında İstanbul'da, Mayıs-Aralık 7 ay Bodrum’da yaşıyorum. Tam bir Bodrum sevdalısıyım, en büyük keyfim yelken, yüzme ve squba-diving. Spor hayatımın...