Çocuklarla Endülüs : Ronda, Malaga ve Granada

Sevilladan sabah kahvaltı sonrasında ayrılıyoruz yeni rotamız Ronda yaklaşık 2 saatlik bir yolculukla Rondaya varıyoruz burada çok zamanımız yok hızlıca şehri görebilmek için hemen Tourist Information bulup bir harita alıyoruz ve de gezilecek yerleri öğreniyoruz RONDA Tajo Boğazının üstünde, 150 m yükseklikteki bir kayalığa tutunmuş, muhteşem panaromik görüntü sunan yerleşim bölgesi. Puente Nuevo yeni şehirle eski şehri birbirine bağlayan köprü buradan aşağıya baktığınızda gerçekten uçurum sizi çekiyor etkileyici  aşağıdaki kanyona yürüyerek inilebiliyor ancak iddalı bir yolculuk sonra birde o yokuşu çıkmak gerekiyor biz böyle maceralara yeltenmedik bile orada gördüğümüz at arabasına atladığımız gibi yarım saatlik bir tur ile şehri gezdik. Bu turun maliyeti 20 €, gerçekten çok küçük bir şehir ancak içerisinde müzelerde var biz hiçbirine girmedik ama yorumlardan işkence müzesinin görülmeye değer olduğunu okumuştum. Geçen seneki Romantik Yol gezimiz sırasında Almanya da böyle bir müze gezdiğimiz için buraya zaman ayırmadık. Bu sıra Ömer sihirli harf olan M (Mc Donalds) yi görüp acıktığını söylediği için hem de biraz dinlenmek adına hızlıca köprünün yanındaki meydana yer alan Mc Donalds'a giriyoruz. Çıkışta yeni rotamız Malaga yaklaşık 1:30 saatlik bir yolculukla akşam üstü Malaga ya geliyoruz otelimiz AC Hotel Málaga Palacio by Marriott, Kathedralin yanı ve gerçekten çok güzeldi tavisye edilir...

Sabah erken kalkıp kahvaltımızı ediyoruz , Otelden çıkar çıkmaz hemen yanındaki Kathedrali yöneliyoruz. Zaten Malaga'da öyle çok fazla görülecek tarihi eser yok.

Malaga Picassonun şehri burada birde picasso müzesi var gelmişken burayıda gezmeyi istedik zaten çok küçük bir müze 1 saatte rahatlıkla geziliyor. Malaga da küçük ve de canlı bir şehir ,birazda alışveriş deyip trafiğe kapalı caddelerdeki mağazaları gezmeye başlıyoruz. Özellikle Türkiye de olmayan küçük markalarda güzel ve uygun fiyatlı şeyler bulmak mümkün bakmadan geçmeyin derim. :)

Bu caddede İstanbulda bir ara Bağdat caddesine ve çeşitli AVM lere koydukları çeşitli sanatçılar ve ünlüler tarafından boyanmış İnek heykellerinin keçi versiyonları vardı , trafiğe kapalı bu caddede renkli çiçekler ve keçilerle canlı bir ortam oluşturmuş. 
Ömer içlerinden birini beğendi ve pozunu verdi. :)

Malaga'dan ayrılıp Granad'aya devam ediyoruz , yaklaşık yolumuz 1:30 saat. Yollar dümdüz otoban ancak gezi yorumlarından okuduğumuz otobanlardaki ceza maceraları nedeni bu dümdüz yollarda hız limitlerine uyarak ilerledik.

Granada'ya geldiğimiz öğleden sonraydı hemen kalacağımız  Hotel Saray arabamızı bıraktık, odamıza eşyalarımızı attık reception görevlisinden haritamızı ve gerekli bilgileri aldıktan sonra çocukları bebek arabasına atıp şehri gezmek için yollara döküldük. Otelimiz eski şehre ve kathedrala yürüyerek 10 dk mesafede, kathedralin önününde iki genç gitar çalıyordu biri de Flemanko yapıyordu. Biraz onları izledik ve içeri girdik Sevilla'dakine göre küçük bir kathedral oradan çıktık ve sokaklara doğru daldık her tarafta baharat kokuları heryanımız baharatçı Mısıra gelmiş gibi hissettik kendimizi.

Ertesi sabah erkenden kalktık çünkü bugün Alhamra sarayını gezeceğiz saat 09:45 de tur bizi otelden alacak, hızlıca kahvaltımız yapıp lobide beklemeye başlıyoruz, biraz geç kalınca elimizdeki voucherdaki numarayı arıyoruz ancak telefon kapalı biraz endişeleniyoruz ancak 10 dk gecikme ile otobüs bizi almaya geliyor, rehberi görünce rahatlıyoruz.

Alhamra Sarayı için Endülüse gitmeden internetten www.bookyourtour.info üzerinden rezervasyon yaptırmıştım. Rehberli tur sabah bizi otelimizden aldı ve Generallife ve Nasrid Palaces, Charles V Palace and Medina'ı gezdirdi, rehberimizde çok iyiydi güzel bir tur oldu kesinlikle tavsiye ederim bu şekilde bir sürü tur şirketi var . Turu ücreti, kişi başı 49€ , 8-11 yaş arası çocuk 27 € , 0-7 yaş ücretsiz.

Alhamradan şehrin görünüşü ;


 
Valencia :
Valencia'yı çok beğendik gerçekten yaşayan bir şehir, yarım günümüz var burayı gezmek için öğle saatlerinde Valencia'ya geldik otelimiz çok merkezi Vincci Lys oteli. Otoparkı var, otel parası kadar Endülüste otopark parası veriyorsunuz.Hemen kendimizi sokaklara atıyoruz, Valencia Endülüs turumuzda beğendiğimiz yerlerden biri olarak listemize giriyor.

Kurşun Asker müzesi buzamana kadar gezdiğim müzeler arasında beni en çok etkileyeni oldu. Tüm önemli savaşları ve olayları gerçeği ile bire bir aynı yapmışlar gerçekyen etkileyici , 1 saatinizi ayırmanızı ve kesinlikle görmenizi tavsiye ederim.

Endülüs gezimizi son akşamımızda güzel bir yemekle bitirelim istedik , otelimizin resepyionisti bize hemen otelin yanındaki sokaktaki Civera balıkçısını tavsiye etti. Bizim balık pazarı kıvamında ancak daha şık restaurantların olduğu ve sokaklara masa atmış yan yana 8-10 tane balık restaurantı var.

Bir dahaki sefere herşeyi not almaya karar verdim çünkü yazmak istediğim bazı ayrıntıları maalesef hatırlayamadım. Artık bir dahaki gezilerimize.. :)