En'lerin Şehri Dubai'de Gezilecek Yerler

Burj Khalifa ve The Dubai Fontain: Dünyanın en yüksek binası karşısında hayran kalacaksınız. 828 metre uzunluğundaki bina 161 kattan oluşuyor. 124 ve 148. katlarda iki adet seyir terası bulunuyor ancak genelde sıra olduğunu unutmayın. Buranın hem gündüz hem de gece görülmesi gerekir çünkü gece bina üzerinde ışık gösterisi çok etkileyici, aynı zamanda önündeki devasa suni havuzda (The Dubai Fontain) yarım saatte bir yapılan su şovu, ses ve müzik gösterisi ile inanılmaz. Metro red "Burj Khalifa" istasyonunda inip, Dubai Mall içinden 15 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz.

The Dubai Fontain meydanın ortasında yer almakta. Etrafında devasa Burj Khalifa ve Dubai Mall, Souk Al Bahar çarşısı, Arap mimarisi ile yapılmış muhteşem binalar, restoranlar ve kafeler ile çok zaman geçireceğiniz bir yer.

Dubai Mall: Dünyanın en büyük AVM'si, 1200 mağaza, 14.000 araç kapasiteli otoparkta aynı anda 3.000 kişinin yemek yiyebildiği iki ayrı restoran bölümü ve yine dünyanın en büyük akvaryumunu içerisinde barındırması ile hayran olacağınız bir binadır. Metro red "Burj Khalifa".

Burj El Arab: Dünyanın en meşhur otellerinden birisi. Mimarisi ile şehrin simge yapılarındandır. Metro ulaşımı yoktur, otobüs 8, 88, F55A ve X28 durak "Burj El Arab"

Mall of the Emirates: Dubai'nin bir başka büyük AVM'si ama en çok içerisindeki kayak merkezi ile görenleri büyülüyor. Yanlış okumuyorsunuz, dışarısı çöl sıcağı ama AVM içerisinde insanlar kayak yapıyorlar. Burası Dubai, hiçbir şeye şaşırmamalı. Metro red "Mall of the Emirates"

Palmiye Adası (Palm Jumeirah): Proje 7 yılda tamamlanmış ve dünyanın etrafına 3 metrelik duvar örülebilecek kadar kum ve kaya kullanılmıştır. Ucundaki Atlantis Hotel yine dünyanın en meşhur hotellerindendir. Ulaşım için önce tramvay ile "Palm Jumeirah" istasyonunda inip sonra "Palm Monorail" hattına geçmek gerekiyor.

Dubai Marina: Palmiye adasının yakınında bulunan marinada kendinizi Manhattan'da zannedeceksiniz. İnsanın başını döndüren bir manzara, haksızmıyız? Metro red "Dubai Marina"

Ibn Battuta Mall: Arap gezgin İbn Battuta'nın keşfettiği altı bölgeden ilham alınarak yapılmış AVM, otantik mimarisi ile fark yaratıyor. İçerisinde Türk markalı mağazalarda doğrusu bizi gururlandırdı. Metro red "İbn Battuta"

Deira Bölgesi ve Bur Dubai: Dubai Koy'unun iki yakasını oluşturan Deira ve Bur Dubai, eski Dubai bölgesidir. Souq denilen çarşıları ve abra denilen tekne ile ulaşımı her turist mutlaka tecrübe eder. Bölgede metronun yeşil hattı çalışmaktadır.

Miracle Garden: 2013 yılında açılan çiçek bahçesi sizi çok dinlendirecek ve aynı zamanda çölün ortasında bu nasıl oluyor dedirtecek. Ulaşım taksi ile mümkün.

Diğer gezi yazılarımız için tıklayınız

 

haydigeziyoruz

Yazar Hakkında

haydigeziyoruz

Biz Dilek ve Bora Aydoğdu, gezmeyi seven iki gezginiz. Dilek emekli öğretmen, Bora emekli askeri öğretmendir.