Google+

Arama formu

SAFARİ GEZİMİZ BÖLÜM 1 - NGORONGORO FARM HOUSE

Bu yazı Gezimanya üyesi Kemal Ozel tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Zanzibar’daki deniz tatilimizin ardından Afrika gezimizin en beklediğimiz anı olan safari gezimize başlama zamanımız nihayet geldi. Bunun için öncelikle Zanzibar’dan yine pırpırlı bir uçakla Tanzanya’daki safari merkezlerinden birisi olan Arusha’ya gidiyoruz. Sabahın ilk ışıklarıyla kalkması gereken uçağımız ne yazık ki 2 saat rötarın ardından havalanıyor. Havalanma görüntülerini buradan görebilirsiniz. 2 saate yakın süren bir uçuşun ardından Arusha’ya varıyor ve safari aracımıza biniyoruz.

Ngorongoro

Ngorongoro-1

Arusha Havaalanı’ndan Ngorongoro Krateri Milli Parkı’na gidiş 4 saate yakın sürüyor. O nedenle biz ilk gün Ngorongoro Krateri’nin içerisine girmiyoruz ve direk kalacağımız yere doğru yol alıyoruz. Yol üstünde oldukça ilginç manzaralar bizi karşılıyor. Zanzibar’dan sonra güzergâh boyunca gördüklerimiz, buradaki yaşamın çok daha zorlu olduğunu gösteriyor bizlere.

Ngorongoro-2

Ngorongoro-3

Ngorongoro-4

Ngorongoro şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Neptune Ngorongoro Luxury Lodge - All Inclusive, Ngorongoro Serena Safari Lodge, Chaka Mobile Camp. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Lions Paw Ngorongoro, Ngorongoro Wild Camp gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Ngorongoro Wild Camp, Lions Paw Ngorongoro tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Ngorongoro aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Ngorongoro’da kaldığımız yer Ngorongoro Farm House oldu. 6 günlük safari maceramızda sanırız en beğendiğimiz yer burası oldu desek abartmış olmayız. Burayı o kadar çok sevdik ki o gün boyunca safariye çıkmasak bile otel içinde olmaktan çok keyif aldık.

Ngorongoro-5

Ngorongoro-6

Öncelikle burası bir Farm House yani çiftlik olduğu için bahçesinde birçok farklı sebze ve meyve yetişiyor. Hayatımızda ilk defa çok severek yediğimiz avokadonun ağacını bu bahçede gördük. Aynı zamanda bahçede ünlü Tanzanya kahveleri de yetiştiriliyor ve isteyenlere 1 saatlik bir kahve turu da yaptırılıyor. Tabii ki biz de bu tura katılarak, kahvenin fincanlarımıza gelinceye kadar hangi aşamalardan geçtiğini yerinde görmüş olduk.

Ngorongoro-7

Ngorongoro-8

Ngorongoro-9

Bu kadar çok meyve-sebze olduğundan olsa gerek, burası aynı zamanda kuşlar için de önemli bir güzergâh. Otelin bahçesinde birçok farklı ve daha evvel hiç görmediğimiz birbirinden güzel kuşları da görme imkânımız oldu.

Ngorongoro-10

Ngorongoro-11

Ngorongoro-12

Akşam yemekten önce restoranın önünde bulunan alanda ateş başı eğlencesi düzenlendi ve hep beraber Afrika ezgileri eşliğinde dans ettik. Yemekler genel olarak Afrika’nın diğer yerlerinde de olduğu gibi et ağırlıklı ve bire biraz ağır gelen cinsten ama hiç yenmeyecek cinsten bir yemek ne burada ne de başka bir yerde görmedik diyebiliriz.

Ngorongoro-13

Ngorongoro-14

Ngorongoro-15

Ertesi gün çok erken uyanacak ve Ngorongoro Krateri’ne doğru yola düşeceğiz. O nedenle erkenden bungalovumuza dönüyoruz. Afrika’da her akşam merasim şeklinde yaptığımız gibi önce sinek kovucu ilaçlarımızı fişe takıyor, içeride sivrisinek avına çıkıyor ve son olarak yataklarımızı saran sivrisinek ağlarımızı sıkı sıkıya kapatarak, Ngorongoro Farm House’taki tek günümüzün yorgunluğunu arkamızda bırakıyoruz.

SAFARİ GEZİMİZ BÖLÜM 2 - MUHTEŞEM NGORONGORO KRATERİ
SAFARİ GEZİMİZ BÖLÜM 3 - SERENGETİ DÜZLÜKLERİ

Not: Yazının daha bol fotoğraflı halini https://yoldaikigezgin.com adresinde bulabilirsiniz.

Etiketler