Seferihisar ve Sığacık Gezi Rehberi

Ege’nin kıyılarında yer alan; denizi, meydan kahveleri, rüzgârı, termal kaynakları, otelleri ve mandalina bahçeleriyle kendi halinde bir kıyı kentidir Seferihisar.

Sığacık’a 2 km uzaklıkta yer alan Teos Antik Kenti, Giritliler tarafından kurulmuştur. Antik kentte; şarabın ve şenliklerin tanrısı Dionysos adına yapılan en büyük tapınaklardan birinin yer almaktadır. Dönemin “sanat merkezi” olarak adlandırılan Teos, dünyanın ilk tiyatro oyuncuları birliğinin kurulduğu yerdir.

Yüzyıllardır çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Seferihisar, birçok dağ köyüne sahiptir ve bu köylerde harika doğal güzellikleri bulabilirsiniz. Çevre kanunları koruma planından sonra buraların hala bakir göründüğü gözlemlenmektedir.

Buralarda gidilebilecek en güzel plajlardan biri ise Akkum Plajı’dır. Denizi ise gerçekten muhteşem. Denizin en temiz olduğu zamanın, sonbahar ayları olduğu kanıtlanmış. Bir tür planktonun, Eylül ayı sonundan Aralık ayı sonuna kadar suyu tertemiz yaptığı biliniyor.

Seferihisar sahilindeki en önemli yerleşimlerden biride Sığacık’tır. Buraya “Seferihisar’ın sahibi” diyebiliriz. Burası sit alanı olduğu için herhangi bir şey yapılamıyor. Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos seferine hazırlık için yaptırdığı Sığacık Kalesi yaklaşık 500 yıldır bir yaşam sürdürmektedir.

Seferihisar, 28 Kasım 2009 tarihinde uluslararası bir ağ olan Cittaslow’a yani Sakin Kentler Birliği’ne üye olmuştur. Burada her şey doğayla birlikte hareket ediyor, buradaki insanlar kendi iyilikleri için doğal yaşamı korumaya alıyorlar.

Eğer gezinizi Salı gününe denk getirirseniz organik sebze pazarına da gidebilirsiniz ve burada çeşitli otlardan yapılan o nefis gözlemelerden de tadabilirsiniz. Bu pazarda taptaze otlar ve reçelin her türlü çeşidi mevcut.