Avrupa İçkileri

Fransa’daki üzüm bağları ve Almanya’daki Oktoberfest Avrupa’da yüzyıllardır süregelen alkol kültürünün sembollerinden... Acaba, bu hazırlamış olduğumuz listede sizin de bildiğiniz, tattığınız yerel ürünler var mı bir göz atalım...

Yunanistan

İlk durağımız; komşu Yunanistan... Yöremizden rakıyı andıran fakat bir akrabalık bulunmayan Uzo, içerdiği rezene ve daha az anason ile İtalyan damak tadına daha yakın bir içki.

Uzo

Bulgaristan

Diğer komşu Bulgaristan’da ise damla sakızı ilaveli, yaş üzümden yapılan ve yüksek alkollü Mastika biraz uzoyu andırır cinsten.

Sırbistan

Komşuları bitirdiğimize göre sırada balkanlar ve ilk durağımız Sırbistan. Ortalama % 40 oranında alkole sahip Rakija; erik, üzüm ve naneden yapılan özel bir brendi çeşididir. Bu içecek aynı zamanda diğer Yugoslav ülkelerinde de çok tutuluyor.

Macaristan

Orta Avrupa’da karşımıza çıkan ilk ülke Macaristan ve buraya özgü Palinka. Bu coğrafyada ortaçağlardan beri üretilen bu içki, "meyveli brendi" esasında. Lale biçimli bir bardaktan içilmesi makbul ve AB tarafından da koruma altında. 

Palinka

Çekya

Ağır toplara geçmeden önce Çek Cumhuriyeti başta olmak üzere üretilen Slivovitz var. Mürdüm eriğinden üretilen yüksek alkollü bir brandi çeşididir ve namı Rus ovalarına kadar yayılmıştır. 

Almanya

Bira deyince akla ilk olarak Almanya ve Oktoberfest gelir. Bira üretmenin bir sanat haline geldiği ülkede çok farklı ve çok çeşitli ürünler bulunur. Alman birasına Lager denilir ve Humpen adı verilen yarım litrelik kupalardan içilir.

İsviçre

İlk kez İsviçre’nin Neuchatel kantonunda üretilen Absinthe 1900'lü yılların başında Avrupa’da yasaklanmış haylaz bir içki. İçerdiği pelin otu sayesinde yeşilimsi bir renge sahip olup, içkiden overdose alanların yeşil peri gördüğü rivayet edilir. 

Fransa

Bilhassa Bordeaux bölgesinin şaraplarıyla nam salan Fransa’da, diğer türlerde çok popüler. Elma brendisi Calvados, şaraptan üretilen, Armagnac ve anasondan imal edilen Pastis diğer önemli içkilerdir.

Şarap

Hollanda/Belçika

Kuzeye gitmeden önce son durağımız Hollanda-Belçika ortaklığında üretilen ve bu ülkelerin sembol içkisi olan Jenever. Ardıç meyvesinin ismini verdiği (Juniper) bu Flaman ürünü çeşitli baharatlarla harmanlanmış bir cin türüdür. 

İskoçya

İskoç viskisinin ardında kalan Atholl Brose; yulaf ezmesi, viski ve bal karışımından oluşan bir çeşit kokteyl. Kimi zaman içine krema katılarak da hazırlanan İskoçya menşeli içecek “Irish Cream” tadında.

Norveç

Daha da kuzeyde, Norveç’te hayat suyu anlamına gelen Akvavit yahut Aquavit; kimyon ve dereotu özlü çeşitli baharatlardan ve otlardan yapılan yüksek alkollü bir distile içki.

Aquavit

İspanya

Daha sıcak topraklarda İspanya’da şırası alınan üzümün arta kalan daha az sulu ve az şekerli kısmından, posasından üretilen brandi türü Orujo özellikle ülkenin kuzeyinde çok tüketiliyor. 

İtalya

Daha güneyde İtalya’da üzüm posasından üretilen bir tür brendi olan Grappa yer alıyor. % 35 ila % 60 alkol içeriğine sahip içki Balkanlar’dan Rakija’nın da akrabası oluyor.

Polonya

Avrupa’nın doğusunda Demir Perde ülkelerinden Polonya’da bal şarabı, Baltıklarda patates votkası, Ukrayna’da biberli Horilka bu küçük kıtanın damak tadının eşsiz örnekleri…

 

Emre Doğandor

Yazar Hakkında

Emre Doğandor

[1994-Bolu] Bir gezgin olarak doğmadım belki ama bir gezgin olarak ölmek, torunlarıma anılarımı anlatmak için yaşıyor ve geziyorum.