Dünyanın En Gurme Şehirleri

Dünyanın hemen her bölgesinde, her ülke ve şehrinde çok farklı tatlarla karşılaşmak mümkün. Her şehrin kendisine göre bir mutfak kültürü olduğu gibi bu mutfak kültürü bir nevi toplumların da aynası niteliğinde. Avrupa’dan Amerika’ya Uzak Doğu’ya kadar birbirinden farklı lezzetler özellikle farklı tat arayanların ilgisini çekiyor. Her ne kadar ülkemizin mutfağı son derece muazzam ve eşsiz olsa da özellikle yurt dışına seyahatinizde farklı lezzetleri keşfetmek isteyenler için ufak bir liste hazırladık. Böylelikle doğası ve manzarası ile buluştuğunuz birbirinden güzel şehirlerin mutfak kültürüne de biraz olsun aşina olabilirsiniz.

Paris

eyfel

Rüya kent Paris yüzyıllar boyunca kültürün, bilim ve doğal olarak lezzetlerin merkezi konumunda olmuştur. Fransız  mutfağının kendisine has bir dokusu vardır. Paris’te yemek aşkla yoğurulur desek sanırım yanlış olmayacaktır. Sokaklarda burnunuza gelebilecek lezzetli şaraplar, tasarımları ile Paris’in tarihini size yansıtacak restoranlar ile Paris sokaklarında farklı lezzetler bulmak oldukça keyifli olacak. Deniz ürünleri ve et ağırlıklı lezzetleri keşfetmek isterseniz Paris’in tarihi dokusunu dekorasyonunda en iyi şekilde taşıyan restoranlardan bir tanesi olan Meurice Restaurant’a uğrayabilirsiniz. Sunumları ile de özellikle dikkat çeken bu restoranda ağzınıza layık tatlar keşfetmeniz mümkün.

3 Michelin yıldızlı bir mutfak adamı olan Alain Passard’ın restoranı L’Arpege bir diğer seçenek. Yine et çeşitleri, birbirinden lezzetli şarapları tadabileceğiniz restoran sıcak ortamı ile de kalbinizi fethedebilecek türde. Eğer yemeğin üzerine güzel bir tatlı keyfi yapmak isterseniz Pierre Herme’ye uğrayabilirsiniz. Özellikle meşhur Ispahan tatlısı denemeye değer.

paris mutfağı

Lima

lima

Peru’nun büyüleyici sahil kentlerinden bir tanesi olan Lima  doğal olarak balıkları ile meşhur bir bölge. Astrid & Gaston farklı balık çeşitlerini tadabileceğiniz oldukça güzel atmosferli bir restoran. Meşhur balık yemeği “Cebiche”yi burada tadabilirsiniz. Peru’nun egzotik mutfağını daha da yakından keşfetmek isteyenler Central Restaurant’a uğrayabilir.

Peru’nun sahilinde yer alan restoranda ayrıca dağ manzarasının keyfini de çıkarmak mümkün. Peru’nun birbirinden farklı lezzetlerine ev sahipliği yapan ilçesi Miraflores’a da uğramak isteyebilirsiniz. Keza burada Nikkei ve Japon mutfağının en iyi lezzetlerini bulabilirsiniz. Maido restoranı özellikle Asya yemekleri ile meşhur bir yer.

peru mutfağı

Kopenhag

kopenhag

Kopenhag  bilindiği gibi dünyanın refah seviyesi en yüksek şehirlerinden bir tanesi. Doğası, manzarası ve eşsiz güzelliklerinin yanında gastronomi şehri olma özelliği ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Şehirde Michelin yıldızlı pek çok restoran görmeniz mümkün. Özellikle restoranlarının tarihi yapılarla birleşmiş olması sizi bir zaman yolculuğuna çıkarıyor. Buranın kendine has lezzetlerini tadarken aynı zamanda şehrin ruhunu da hissedebiliyorsunuz.

Klasik İskandinav Mutfağı örneklerini en iyi Kokkeriet ve Stroget sokaklarında bulabilirsiniz. Sokak adeta restoranlar geçidi gibi ve aklınıza gelebilecek bölgeye has tüm yemek çeşitleri bulunabiliyor. Michelin yıldızlı Noma ise en çok ziyaretçi akınına uğrayan restoranların başında geliyor.

danimarka mutfağı

San Sebastian

san sebastian

Yöresel mutfak denildiğinde akla ilk olarak Bask Bölgesi Mutfağı gelmektedir. Yöresel mutfak tanımının tüm prensiplerine sadık kalmakla beraber Fransa’nın mutfak tekniklerini de kendi içerisinde yedirmiş bir dünya mutfağından bahsediyoruz. Michelin yıldızlı restoran sayısının dünya üzerinde en fazla olduğu şehir San Sebastian. Bu anlamda da buradaki lezzetleri deneyecek olanların şanslı olduğunun altını çizmekte fayda var.

Bask mutfağının kendisine has lezzetlerinin buluştuğu Arzak ilk durağınız olabilir. Dünyanın önde gelen mutfak akımlarından birisine önderlik eden Martin Berasategui’nin kendi adıyla işlettiği restoranında Yeni Bask Mutfağı lezzetlerini bir arada bulabilirsiniz. Mugaritz adlı restoran da yine bölgede en çok tercih edilen ve turistlerin farklı tatlar bulmak için uğradığı mekanlardan. Kaskazuri ise klasik Bask lezzetlerini bulabileceğiniz farklı menüleri ile dikkat çeken bir diğer restoran.

ispanya mutfağı

Atina

atina

Akdeniz ülkeleri arasında mutfağı ile ünlü hangi şehir var diye soracak olsalar muhtemelen hemen herkesin ilk aklına gelecek şehirlerden birisi de Atina’dır. Kültürel zenginliği, muazzam deniz manzarası ve kendine has Akdeniz mutfağı ile gurmelerin favori şehirlerinden birisidir. Atina, yemek kültürü oldukça gelişmiş bir şehir olduğundan buradaki halk da dışarıda yemek yemeyi oldukça seviyor. Bu anlamda oldukça fazla restoran seçeneği karşınıza çıkabiliyor.

Güne kahvaltı ile başlayacaksınız Atina’nın kendisine has tiropitas böreğinden mutlaka tatmalısınız. Akşam yemeklerinde et ürünlerini tercih edecekler için Pisistaria denilen bölüm tercih edilebilir. Ancak ben Akdeniz’in meşhur balık lezzetlerini denemek istiyorum diyorsanız Psarotaverna denilen yerlerdeki restoranlara uğramak isteyebilirsiniz. Atina’nın en büyük özelliği de gurme yemeklerini oldukça hesaplı bir şekilde yiyebiliyor olmanız. Yemekleri ile meşhur Atina’da fast-food gibi ürünler pek tercih edilmiyor. Zaten mutfağı bu kadar zengin bir şehirde fast-food yemek yerine yeni tatlar keşfetmek çok daha mantıklı olacaktır.

musakka

Ljubljana

Ljubljana

Son yıllarda oldukça popüler bir yer haline gelen ve farklı lezzetleri ile gurmeleri kendisine çeken bir başka yer şehir de LjubljanaSlovenya’nın kalbinde muazzam lezzetleri keşfedebileceğiniz benzersiz bir şehir. Hem tarihi dokusu hem lezzetleri hem de doğası ile son yıllarda Minyatür Avrupa olarak bahsedilen bu yer sizi benzersiz bir yolculuğa çıkaracak. Slovenya mutfağının en büyük özelliği Avrupa, Alp ve Akdeniz mutfaklarını harmanlıyor oluşu. İster ızgara ister rüstik tatlar tercih edin, her birini ustasının elinden yiyebileceğiniz restoranlarla dolu bir şehir. Genç kitlenin de keyif alacağı ufak kafeler ve burger salonları da yine Ljubljana’da mevcut. Şehre has özel kurutulmuş jambon 'pršut'i denemek isteyebilirsiniz.

Bunun yanında domuz etli ravioli zlikrofi de bir diğer seçenek. Eğer tatlı ile aranız iyiyse meyveli turta kıvamında gibanica’yı denemenizi öneriyoruz. Ceviz ile kaplı hamur tabakası, haşhaş tohumu, elma, ceviz ve peynir ile yapılan geleneksel Slovenya keki Potica'yı ise mutlaka tatmalısınız. Şehirde belirli zaman dilimlerimde yemek festivallerinin de olduğunu hatırlatalım.

slovenya kek