İflas Eden Şehirler

Kulağa biraz garip gelse de Amerika’da son yıllarda iflas eden şehir sayısı yükselmeye başladı. İşte bütçesini ayarlayamayan, eski günlerini kaybeden ve batan şehirler.

1

1.Detroit Detroit’in iflasını başkan Rick Snyder şu sözlerle açıkladı ‘’Detroit battı.’’ 18 milyar dolarla Detroit ABD’nin en büyük miktarla iflas eden bölgesi oldu. Şehrin iflas etmesinin sebepleri olarak gelirin düşmesi ve maliyet hesaplarının düzenli yapılmaması gösteriliyor. Bunun yanında şehrin nüfusu son 60 yılda yarı yarıya azaldı ve para trafiği, alım gücü de bir nevi buharlaşmış oldu. 

2. Boise County, Idaho Kırsal bir dağ ilçesi olan Boise County, aslında iflas etmesi beklenmeyen ve şaşırtan bölgelerden biriydi. Çünkü bugüne kadar hiç borcu olmamıştı. 

3.Jefferson County, Alabama Jefferson County, Detroit’den kısa sure önce iflas sinyalini verdi ve korumaya alındı. Fakat iki şehir arasında bir fark olduğunu söylemek gerek. Jefferson’un başkanı Tony Petelos açık şekilde ifade etti ki, Detroit’in emeklilik – maaş sistemi çökmüştü, Jefferson ise bu konuda mükemmel durumdaydı. 

2

4. Stockton, California Detroit’e kadar Stockton iflas için korumaya alınan en yoğun nüfuslu yerdi. Koymaya çalıştığı vergiler ve yasalardan dolayı federal mahkeme duruma müdahale etti.

5. San Bernardino, California San Bernardino’nun iflası üzerine yaptığı koruma başvurusu Ağustos 2012’den beri incelemede. Ancak inceleme sırasında düzgün bir finansal kurtulma planı sunamayan şehrin 45 milyon dolar borç açığı var. 

6. Mammoth Lakes, California Mammoth Lakes iflas koruması altına alınmaya zorlanan bir başka yer oldu, zorlanmasının sebebi ise bu bölgenin de mahkemelik olmasından kaynaklanıyordu. 

3

7. Central Falls, Rhode Island 2010’da bir çıkmaza giren Central Falls bir takım finansal açıklar ve yanlış yönetim sonucu yaklaşık 80 milyon dolarlık bütçe ayrılmamış maaşlarla karşı karşıya kaldı. Son yıllarda bu açık 21 milyon dolara düşmüş olsa da bulunduğu durumdan çıkması kolay olmuyor. 

8. Harrisburg, Pennsylvania Harrisburg son birkaç on yıldır ciddi bir sıkıntının içinde. 310 milyon dolarlık borç ile mücadele eden şehir kolay bir çıkış yolu bulamayacak gibi.