Kartepe’ye Gitmek İçin 3 Neden

Deniz, kum, güneş derken bir de bakarsınız ki zaman geçip gidivermiş; yaz yerini kışa, kara ve buz gibi havaya bırakmış. Lakin bu durum, tatilin bittiği anlamına gelmiyor; aksine, karşınıza günübirlik tur ya da farklı organizasyonlarla çıkacak olan çeşitli türlerdeki tatil seçeneklerinin tadını çıkarmak anlamına geliyor. Örneğin, konumu gereğiyle özellikle İstanbul, Bursa ya da Yalova’da yaşayanların uğrak noktası haline gelmiş, kış turizmi hayranlarının olduğu kadar doğasever gezginlerin de gözde tatil noktalarından biri olan Kocaeli Kartepe, hayat koşuşturmasına ara verip de günübirlik bir tatilin keyfini sürmeniz için biçilmiş kaftandır.

Lokasyonu, coğrafyası, doğası, temiz havası, atmosferi ve ulaşım kolaylığı ile hem yerli hem de yabancı turistlerin beğenisini kazanmayı başarmıştır ve dolayısıyla, özellikle kış mevsiminde, Türkiye sınırlarındaki favori destinasyonlardan biri haline gelmiştir. O halde, kışın Kartepe’ye gitmeniz için üç nedeni öğrenerek siz de soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak nefis bir gezi planlaması oluşturabilirsiniz.

1 - Kar Tatilinin Adresi

Kartepe, adından da anlaşıldığı gibi, kar tatili dendiğine akla gelen ilk isimlerdendir. Sonbaharın gelip havaların soğumasıyla başlayan kışa giriş aşamasında tepelerinde biriktirdiği karları, nefes kesen manzarası, tertemiz havası ve karlarla buluşmak isteyenler için sunduğu pek çok farklı aktivite ile popülaritesini gün be gün artırmaktadır. Aslında bu son derece normal bir durumdur; zira bu atmosfer eşliğinde Kartepe tesislerinde leziz bir köy kahvaltısı yapmak, Kartepe Kayak Merkezi’ndeki çeşitli zorluktaki pistlerde kayak ya da snowboard sporlarıyla uğraşmak, heyecanlı bir teleferik yolculuğuyla manzarayı seyretmek ve artık adeta bir gelenek haline gelmiş kar-mangal ikilisinin tadına varmak akla gelen ilk aktivitelerdir. Kışınızı zenginleştirecek olan bütün bu opsiyonları tek bir noktada, Kartepe yamaçlarında bulabilirsiniz.

2 - Öğrenmeyi Sevenler İçin

Tarih ve kültür hakkında yeni şeyler öğrenmeyi ve daha donanımlı hale gelmeyi seven gezginler için de Kartepe, bazı gezi fırsatları sunar. Örneğin Macar Kralı Tökeli İmre ve eşi İliona Zrinyi’ni anmak için yapılmış olan Thököly İmre Anıtı ziyaret edilerek ırkın, dilin ve dinin sınırlarının aşıldığı bir hoşgörü hikayesinin ayrıntıları öğrenilebilir; yahut Kartepe Derbent'te bulunan ve 1899 yılında ikinci Abdülhamit tarafından yaptırılan Hikmetiye Camii gezilebilir, ortaya çıkış hikayesi okunup camiinin mimari güzellikleri takdir edilebilir. Böylece Kartepe’nin yalnızca bir kış turizmi alanı değil, kültürel birikime hizmet eden bir turistik gezi noktası olduğunu da gözlemlemiş olacaksınız.

3 - Kış Pikniği

Bahar geldiğinde ailece ya da cümbür cemaat toplanıp soluğu dışarıda, piknik alanlarında almak âdettendir, fakat pek bilinmese de bu etkinliğin tadı kışın daha bir başka olur. Özellikle geniş ormanlık alanları ve ovaları, ağaçlarla süslü doğası ve ahşap köy evleriyle piknik ve doğa yürüyüşleri için mükemmel bir seçenek olan Kartepe karlar altında kaldığında güzelliğine güzellik katar, manzarasıyla iştahları kabartır. Spesifik olarak belirtmek gerekirse özellikle piknik ve doğanın tadını çıkarma aktiviteleri için sıklıkla tercih edilen Eşme, Başdeğirmen Mesire Yeri, Soğuksu Piknik Alanı ve Uzuntarla gibi Kartepe beldelerinde unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.

Sıa geldi Kartepe'ye kadar gitmişken mutlaka görmeniz gereken diğer iki yere...

Maşukiye

Giderken yahut dönerken Kartepe ile arasında yalnızca 14 kilometrelik bir mesafe bulunan Maşukiye’yi mutlaka ziyaret etmelisiniz; zira Maşukiye, her mevsim sunduğu doğal güzelliği ve mütevazı yaşantısı ile gezip görülmeye değer bir turistik gezi noktasıdır. Yeşilin tonlarına yaptığı ev sahipliği, gürüldeyen tertemiz deresi, işinin ehli alabalık restoranları ve organik ürün pazarlarıyla günübirlik tur organizatörlerinin, hafta sonunu şehrin dinamizminden uzakta geçirmek isteyenlerin ve doğasever turistlerin favorisi olmayı hak etmiştir. Üstelik adrenalin dolu etkinliklere ilgiliyseniz, burada ATV safari gibi turlara katılarak doğal güzelliklerin tadını çıkarırken heyecan dolu anlar yaşayabilirsiniz. Sonuç olarak, Kartepe’ye gitmişken Maşukiye’yi görmeden olmaz.

Sapanca Gölü

Tıpkı Maşukiye gibi Sapanca Gölü de Kartepe yakınlarında yer almaktadır ve tam da bu nedenle günübirlik Kartepe turlarının vazgeçilmez duraklarından biri haline gelmiştir. Tabii ki asıl olarak Kartepe’ye olan yakın mesafesi ile değil, özellikle kışın sis ve karla kaplanarak tablolardan fırlamış gibi duran manzarası ile meşhur olmuştur. Donmuş yüzeyi, çıplak ağaçlarla kaplı etrafı ve bir başına uzanıp giden iskelesiyle masalları süsleyecek güzellikteki görüntüsünün tadını çıkarırken, Sapanca Gölü kıyısındaki minik alışveriş alanında el emeği ürünler ve organik yiyecek/içecekler satın alabilirsiniz.