Seul'de Ulaşım

Güney Kore her anlamda sanayi atılımını gerçekleştirmiş ve bireye verilen önem anlamında medeni olarak çok ileri gitmiş bir ülke. Seul’de gezinirken günlük hayatın her alanında olduğu gibi ulaşımda da bu durum kendisini gösteriyor.

Tüm Güney Kore’de olduğu gibi Seul’de de oldukça gelişmiş, pratik ve anlaşılması kolay bir toplu taşıma altyapısı var. Taksi ve özel ulaşım, ülkedeki diğer hemen her şey gibi pahalı olduğu için toplu  taşımayı kullanmak bir kat daha anlam kazanıyor.

Toplu taşımayı kullanmadan önce ise bilmeniz gerekenler var. Her ne kadar son derece açıklayıcı ve  basit bir sistemleri olsa da bazen indirimlerden ya da çalışma saatlerinden haberiniz olmadığı için bazı fırsatları kaçırmak ya da zor durumda kalmak mümkün olabiliyor.

Havaalanından Seul’e Trenle Ulaşım
Seul Incheon Havaalanı şehre pek yakın değil. Ulaşım altyapısı çok iyi olsa da havaalanından şehre ulaşmak rahatlıkla bir saatinizi alabilir. Yoğun trafik zamanlarında taksi iyi bir seçenek değil. Ancak yine de Seul Incheon Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşmak isterseniz şehrin içindeki konuma göre yaklaşık 70.000-100.000 Won ödemeyi göze almalısınız. 1 TL yaklaşık 370 Won ettiğine göre, bu miktar 200-250 TL arası bir para ediyor ki oldukça yüksek. Hem trafikte bekleyip hem de bu parayı ödemek çok mantıklı olmadığı için taksiyi tavsiye etmiyorum. Onun yerine çok daha uygun toplu ulaşım alternatifleriniz var.

Seul Airport Railroad Express (AREX) Incheon Havaalanı'ndan iki ayrı tren işletiyor şehir merkezine. Bunların bir tanesi express giden ve hiçbir durakta durmayan bir trenken; diğeri tüm duraklarda duran ve biraz daha ucuz olan bir alternatif. Sabahın erken saatlerinden (05.30 civarı) geceyarısına kadar her 10 dakikada bir bulabileceğiniz bu trenlerin ulaşımı oldukça kolay ve fiyatları express için 8000 Won (22 TL), yavaş tren için ise çok daha az 4250 Won (11.5 TL). Çocuklar için ise express tren 6900 Won (19 TL), yavaş tren 1900 Won (5 TL) iken öğrenci bileti 3040 Won (8 TL). 

Express treni kullanmak için Express Train Pass isimli kartı almanız gerekiyor. Metro biletlerinde uygulanan depozito uygulaması bu kartta yok, yani kullan-at bir kart. Yukarıda belirttiğim gibi normal ücreti 8000 Won iken çocuk bileti 6900 Won, öğrenci bileti ise 4250 Won. Eğer yerel havayollarından biriyle uçuyorsanız (Korean Air, Jeju Airlines vb) biletinizi gösterdiğiniz taktirde 8000 Won’luk normal bilet fiyatı 6900 Won’a düşüyor. Eğer aynı gün içerisinde Seul’den trenle başka bir yere devam edecekseniz (Kore Demiryolları=Korail ile) yine aynı indirimden yararlanabiliyorsunuz. Hatta trenle seyahat edecek toplam 4 kişi ve üzeri bir grupsanız express tren bilet fiyatınız kişibaşı 6000 Won’a kadar düşüyor.

Express Train Pass kartını Incheon Havaalanı birinci kattaki 45 numaralı standdan ya da B1 katında AREX Travel Center tabelasıyla göreceğiniz bilgi noktasından (information center) nakit ya da kredi kartıyla satın alabiliyorsunuz. Aynı zamanda tren turnikelerinin hemen yanındaki elektronik bilet makinelerini de kullanabilirsiniz ancak bunlar kredi kartı kabul etmiyor.

Ekspres trende durum böyleyken, her durakta duran (Seul Merkez İstasyon’a kadar toplam 11 durak) yavaş tren için ise ya tek seferlik tren bileti alıyorsunuz ya da M-Pass isimli turist kentkartını kullanıyorsunuz. Tek seferlik bileti B1 katındaki bilgi merkezinden alabilirsiniz. M-Pass turist kartı ise 5 ve 10. kapıların (Gate) orada satılıyor. Aldığınız tren biletlerini aynı metroda olduğu gibi turnikeye okutarak tren bölgesine giriş yapıyorsunuz. 

Havaalanından Seul’e Otobüsle Ulaşım
Havaalanı ulaşımı için bir diğer seçenek ise otobüs. Otobüse binmek için biletleri birinci katta, geliş terminalinin hemen önünden alabilirsiniz. Trenden farklı olarak otobüse binecekseniz tam olarak hangi otobüse bineceğinizi önceden tespit etmelisiniz çünkü Seul’ün hemen hemen her noktasına havaalanından ayrı bir otobüs hattı çalışıyor. Hangi otobüse bineceğiniz bilgisini en kolay öğrenebileceğiniz yer yine birinci kattaki Bilgi Merkezi (Airport Information Desk). 

Otobüs bilet ücretleri otobüsün tipine göre değişiyor. 2 tip otobüs var: Birincisi standart otobüs, diğeri lüks olan limuzin otobüs. Standart otobüs şehir merkezine (bölgeye göre) yaklaşık 9000-10.000 Won (25-30TL) civarı tutarken, limuzin 15.000 Won (40-45TL) civarı. İki otobüs arasındaki fark ise daha geniş koltuklu olması ve daha az durakta durması (aynı ekspres tren gibi).

SEUL İÇİNDE TOPLU TAŞIMA

Seul’de Otobüsle Ulaşım
Seul içinde çok gelişmiş bir otobüs sistemi var. Burada dikkat etmeniz gereken öncelikle otobüslerin renkleri. Kırmızı otobüsler Seul dışındaki banliyölere giderken, mavi otobüsler genelde otoyollar ve uzak noktalara çalışıyor. Şehir içinde daha çok kullanacağınız ise metro durakları ve şehrin önemli noktalarına giden yeşil otobüsler ile şehir merkezinde ring yapan sarı otobüsler. 

Otobüse binmek için T-money isimli kentkartı almak en güzel yöntem. 

Seul’de Metro
Trafiğin zaman zaman cidden yoğun olabildiği Seul’de metro sistemi bir nimet. Gerçekten neredeyse her yere metroyla ulaşabiliyorsunuz ve metro birçok noktada çok geç saatlere kadar çok sık aralıklarla çalışıyor. 

Seul metrosu tam 9 tane hattan oluşuyor. Şu adresten en güncel haline ulaşabilirsiniz. 

Metroyu kullanmanın iki yolu var: Ya T-money kartınız olacak (üstelik o zaman indirimli binebiliyorsunuz) ya da turnikelerin yanındaki makinelerden tek seferlik kart alacaksınız. Eğer T-money kartınız varsa standart mesafeler 1250 Won (3-3,5 TL arası), daha uzak mesafeler ise 1500-1600 Won civarlarına kadar çıkıyor. Eğer nakit ödeyerek makineden alırsanız 1350 Won standart mesafe ücretini ve de (aşağıda açıklayacağım) depozitosunu makineye nakit olarak atmanız gerekiyor. Kredi kartı geçmiyor ama birçok istasyonda para bozma makineleri var, böylece elinizde bütün para varsa bakkala çakkala sormaya gerek kalmadan :) bozdurabiliyorsunuz. Bu istasyonlarda göreceğiniz bir diğer makine ise depozito iade makinesi. Çünkü kartı alırken aslında 1350 Won ücretin yanı sıra 500 Won da depozito ödüyorsunuz. Metrodan çıkar çıkmaz hemen turnikelerin oradaki depozito iade makinesine kartınızı soktuğunuzda size 500 Won geri ödüyor. Çok pratik.

Yetişkinler için 1350 Won olan standart ulaşım ücreti çocuklar için 450 Won. Eğer T-money kart kullanıyorsanız yetişkinler (daha önce söylediğim gibi) 1250 Won öderken, 13-18 yaş arası gençlere özel 720 Won indirimli bilet var, çocuklar yine aynı 450 Won. 

T-money kartı
İnsan yabancı bir şehirde bazen çekinebiliyor o şehrin kartını almaya ya da kısa kalacağı için gerek görmeyebiliyor. Ancak Seul’da T-money kartı almayı şiddetle tavsiye ederim. Her şeyden önce tren girişi bozuk para at, çıkışta kartı sok depozitoyu geri al derdinden kurtulursunuz. Her bindiğinizde indirimli yolculuk edersiniz ve de hem otobüs hem de metroda kullanabildiğiniz için hayatınız çok kolaylaşır. Özellikle birkaç kişi yolculuk ediyorsanız makineye nakit para atmak bazen zor olabiliyor. Unutmayın Seul büyük bir şehir ve içinde gezinirken metroyu sandığınızdan daha fazla kullanacaksınız :)

T-money kartı almak da oldukça kolay. 

Bu fotoğrafta gördüğünüz makineler (tek seferlik bilet aldığınız makinelerle aynı) hemen hemen her metro istasyonunda var. Buraya gidip Ingilizce seçeneğine tıklarsanız - İngilizce bilmiyor olabilirsiniz ama Korece’den daha iyi anlayacağınızı garanti ederim, tabii eğer Korece bilmiyorsanız :) - 3 adımda hızlıca kartınızı alabiliyorsunuz. Ayrıca birçok markette de bulunuyor. Kartınızda para biterse aynı makinelerden tekrar doldurabiliyorsunuz. 

T-money kullanmanın bir rahatlığı da bazı taksilerin T-money kabul eden ödeme terminalleri olması. Böylece nakit taşıma veya bozuk para bulma dertleriniz de kalmıyor. 

Son olarak, eğer Güney Kore’de birden fazla şehri gezecekseniz, birinde aldığınız T-money kartını diğer şehirde de kullanmaya devam edebiliyorsunuz. 

Eğer seyahatiniz bitti ve T-money kartınızda para kaldıysa herhangi bir köşebaşı markete giderseniz kartı iade alıp içindeki miktarı da size nakit ödüyorlar. Ah bu Koreliler, her şeyi ne pratik yapmışlar!

M-Pass kartı
M-pass (metropolitan pass) 1 gün boyunca toplam 20 kereye kadar seyahat etmenizi sağlayan turist kartı. Eğer aynı gün içerisinde 8 kere veya daha fazla metro ve otobüs kullanacaksanız bu kartı almak akıllıca. 

Tek günlük kart fiyatı 10.000 Won. Eğer daha fazla günlük kart alacaksanız tabi ki gün başı maliyet düşüyor. 2 günlük kart 18.000 Won, 3 günlük 25.500 Won, 5 günlük 42.500 Won ve 7 günlük olanı da 59.500 Won. Eğer Seul’de bol bol gezeceğiniz birkaç gününüz varsa gün sayısına göre bir M-pass almak en temizi. 

Bu kartı da T-money gibi köşebaşı marketlerinden alamıyorsunuz. Alabileceğiniz yer havaalanında birinci katta 5 ve 10’ncu kapıların oradaki Travel Center (seyahat bilgi merkezi). Aynı yere iade ettiğinizde içinde kalan miktarı da iade alabiliyorsunuz ama 500 Won kadar bir kart ücreti yanıyor. 

M-pass kartıyla bazı restoran ve alışveriş merkezlerinde de yüzde 10-20 civarında indirimler oluyor. Kartı alırken bu dükkanların listesini almayı unutmayın.

*** Tüm bunlar görüldüğü kadar zor değil; ama yine de karışık geldiyse Kore Turizm Organizasyonu'nun sitesinden yararlanarak Güney Kore turlarına bir göz atabilirsiniz. Böylece ulaşım zahmetinden kurtulup ülkeyi rahat bir şekilde gezebilirsiniz.