Ülkelerden Dünya Mirasları 6

Tek bir yazıda ülkelerin tüm dünya miraslarına yer vermemiz bir hayli zor olacağı için bu içeriğimizde alfabetik olarak yalnızca Kolombiya'nın Kongo Demokratik Cumhuriyeti''nin, Kongo'nun ve Küba'nın dünya miraslarını sizlerle paylaşacağız. Hepinize keyifli okumalar dileriz.

Kolombiya

Venezuelalı devrimci Francisco de Miranda tarafından ortaya atılan ve Kolomb’un ülkesi anlamına gelen Kolombiya 1810 yılında bağımsızlığına kavuşmuş ancak ülke anayasası 1991 yılında bastırılmış.

Pek çok halkın bir arada yaşadığı ülkede başta İspanyolca olmak üzere pek çok yerel kabile diliyle birlikte 70’e yakın resmi dil bulunuyor. 

Bu kadar etnik topluluk bir arada yaşadığında ülke, kültür açısından da çok zengindir. Karayip kıyısında bulunan ve ülkenin en büyük 5. kenti olan Cartegena 1533 yılında kurulur ve korsanlara karşı savunmak amacıyla savunma hatları çekilmiştir.

1

Panama ile paylaşılan Los Katios Milli Parkı tropik bölgede yer aldığından çok fazla hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapmakta ve göç yolları üstünde bulunmaktadır. 

Magdalena Nehri'nin üzerinde 1540 yılında inşa edilen tarihi Mompox İspanyol kolonicilerin en uğrak limanlarından birisi olmuş ve oradaki tarihi, mimari kalıntılar günümüzde koruma altına alınmıştır. 

Amerika’nın keşfinden önce 6-9. yüzyılları arası eserleri bünyesinde toplamış Tierradentro Milli Arkeoloji Alanı yer altı mezarları ve tarihi kalıntılarıyla keşif öncesi döneme ışık tutmaktadır. 

Bir başka arkeoloji alanı olan San Agustin Arkeoloji Alanı yine keşif öncesi eserler barındıran bir sit alanı olmakla birlikte Agustin medeniyetinin izlerini taşımaktadır. 

Kolombiya anakarasının yaklaşık 500 kilometre batısında bulunan Malpelo adası Fauna ve Flora Koruma Alanı’nı barındırmaktadır. 

2

 Çevresindeki irili ufaklı adacıkları da bünyesine katan alan, endemik köpekbalıklarının doğal yaşam alanıdır ve aynı zamanda kahve üretimi için elverişli bir ortama sahiptir. 

And Dağları eteklerindeki Kahve Kültürü alanları 18 tane yerleşim alanını da kapsamakta ve ülkenin ihtiyacının % 35’ini karşılamaktadır. 

Kongo Demokratik Cumhuriyeti

Yüzölçümü olarak dünyanın en büyük 4. ülkesi olan Demokratik Kongo, ülkemizin de 4 katı büyüklüğe sahip. 

Eski bir Belçika sömürgesi olan Demoratik Kongo’nun eski adı da Zaire ve ülkeye ismini ise komşusuyla aynı adı taşıyan Kongo Nehri veriyor. 

Ülkedeki UNESCO miras ögelerinin hepsi milli park ve yine hepsi tehlike altındaki bölgelerden meydana gelmekte. 

3

Ülkemizdeki pek çok ilden büyük olan Virunga Milli Parkı 1925 yılından bu yana Afrika’nın ilk milli parkı olma özelliğini taşıyor. 

Aktif volkanlar, şelaleler, vahşi türler, irili ufaklı pek çok gölü barındıran park dağ gorillerinin de yaşam alanı.

Kahuzi-Biega Milli Parkı, “Doğu Ova Gorillerinin” en son barınağı olan tropikal ormanlarla kaplı dağ ve ovalardan oluşur. Doğal ortamda 150’den daha az ova gorilinin kaldığı dünyamızda bu parkın ne denli önemli olduğunu anlamak güç değil. 

1990 yılında Demokratik Kongo ve Ruanda arasında çıkan çatışmalar dolayısıyla goril nüfusunun yaklaşık 3/4'ü yaşamını yitirmiştir. 

Garamba Milli Parkı, bu tropikal ülkede genellikle çayırlardan oluşan kurakçıl bir park. Beyaz gergedanlara ev sahipliği yapıyor ve 1938 yılında kurulmuş. 

Park kurulduğunda binden fazla beyaz gergedana ev sahipliği yaparken, kaçak avlanmalar ve gergedan boynuzu ticareti için soyları tükenme noktasına gelmiş ve sadece 5 tane beyaz gergedan kalmıştır. 

4

Kongo Nehri'nin havzasında bulunan Salonga Milli Parkı ulaşım açısından çok elverişsiz olduğundan kısmen doğal kalabilmiştir. 

Kısa bir zürafa türü olan Okapiler doğada 30 bin kadar kalmış ve bunların bir kısmı Demokratik Kongo’da Okapi Vahşi Yaşam Koruma Alanı’nda koruma altına alınmış, fauna rezervi ilan edilmiştir. 

Kongo

Afrika kıtasının orta batı bölümünde yer alan Kongo Cumhuriyeti, komşusu Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile aynı adı taşımaktadır. 

Kongo Nehri’nin sınır olduğu Kongo Cumhuriyeti ile komşusu Demokratik Kongo Cumhuriyeti, adını nehirden almaktadırlar. En yakın iki başkenti de Kongo Nehri ayırmaktadır.

Ülkenin büyük bir nüfusunun açlık sınırının altında bir yaşam sürdürdüğü Kongo Cumhuriyeti'nde doğal kaynaklar ihraç edilerek gelir elde edilmektedir. 

5

Ülkenin ortasından Ekvator geçtiğinden çok yeşildir ve tropikal yağmur ormanlarıyla bezelidir.  

Hal böyle olunca savanlar, bataklıklar da yoğun görülmekte ve bu da faunaya doğrudan etki etmektedir. 

Ülkenin kuzeyinde bulunan Nouabal-Ndoki Milli Parkı, barındırdığı endemik türlerle doğanın güzelliklerini yansıtmaktadır. 

Kamerun, Kongo ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nin ortak miras öğesi olan Sangha Milli Parkı, doğal ortamı korumak ve geliştirmek amacıyla ülke sınırlarının ötesine geçmiştir. 

Kongo Nehri'nin bir kolu olan Sangha Nehri boyunca uzanan bölgede 300’den fazla kuş ve binden fazla bitki türü bulunmaktadır.

6

Nouabal-Ndoki, Sangha Milli Parkı’nın Kongo’daki ayağı olarak, Batı Lowland Gorili gibi büyük maymun türleri ile dünyada az sayıda bulunan vahşi hayvan türlerine de ev sahipliği yapar. 

Parkta 8 günlük bir safari ve gezinin bedeli 1800-2000 $ arası değişmekte olup bölgede belgesel de çekilmiştir. 

Küba

Batı Hint Adalarının başlıcası olan Küba, Amerika’nın keşfinde büyük rol oynamaktadır. Kolomb’un keşfettiği takımadalar sayesinde burası zamanla bir cazibe merkezi olmuştur.  

Ülkenin en büyük ve başkenti olan Havana sahip olduğu tarihi dokusu, eski kent meydanı ve şehir surlarıyla yaşayan bir miras hazinesi. 

Ülkenin güneyinde yer alan Trinidad ve Los Ingenios Vadileri 18 ve 19. yüzyıllarda şeker ticareti ile ünlenen ve ünlü İspanyol komutan Hernan Cortez’in karargâhı olan tarihi bir şehri barındırır. 

7

Santiago kentindeki San Pedro de la Roca Kalesi 17. yüzyıldan kalma bir İspanyol kalesidir. Dik kayalıklar üstüne inşa edilen ve ulaşması zor olan kale bağımsızlığın kazanılmasında önemli rol oynamıştır. 

Desembarco del Granma Milli Parkı Karayiplerin endemik florasına ve çok çeşitli hayvan topluluklarına ev sahipliği yapan doğal bir müze adeta. Adını ise devrimcileri Küba’ya getiren gemiden almaktadır. 

Ülkede geleneksel tarımın yapıldığı ve çoğunlukla organik ürünlerin yetiştirildiği Vinales Vadisi bereketli topraklarıyla biliniyor. Tütün tarımının başı çektiği adada iklim de oldukça elverişli. 

Küba’nın güneydoğusunda ilk kahve ekim alanları bulunur ki burası aynı zamanda Afrika’dan getirilen kölelerin yaşamak ve çalışmak için geldikleri bir noktadır. Arkeolojik eserlerinde bulunduğu arazide pek çok plantasyon alanı bulunmaktadır.

Alejandro de Humboldt Milli Parkı karstik kayaçların ve pek çok nehrin bulunduğu bir araziye kurulu olup çok fazla kuş türüne de ev sahipliği yapmaktadır. 

8

Cienfuegos tarihi merkezi ve iyi korunmuş mimari örtüsüyle yaşayan bir tarih tadındadır. İspanyol ve Fransız sömürgecilerin barındığı kent pek çok tarihi esere de ev sahipliği yapar ve aynı zamanda ülkenin en önemli limanlarından birinin kenarına kurulmuştur.  

Camagüey şehri, korsan saldırısından bıkmış bir halkın 1528 yılında baştan inşa ettiği bir şehir olup tek bir çıkışa sahiptir. Labirentvari sokakları ve küçük meydanlarıyla bezeli şehir korsanlar için adeta birer bubi tuzağıdır.

Emre Doğandor

Yazar Hakkında

Emre Doğandor

[1994-Bolu] Bir gezgin olarak doğmadım belki ama bir gezgin olarak ölmek, torunlarıma anılarımı anlatmak için yaşıyor ve geziyorum.