Yaz Tatilinin Keyfi En İyi Nerede Çıkar?

Havaların ısınmasını bekledik aylarca. Havalar ısınınca gidilebilecek güzel yerlerin, girilecek serin suların hayalini kurduk. Karakışın ardından en sonunda güneş, kendini göstermeye başladı. Aklımıza düştü yine tatil planları yapmak.


“Dolu dolu bir yaz tatili” deyince neler gelir aklınıza? Klasik olacak belki; ama benim aklıma hemen tertemiz plajlarda berrak suların tadını çıkarmak geliyor. Denizden çıktıktan sonra şemsiyenin gölgesinde kururken, aylardır okuyup bitiremediğim kitaba en sonunda vakit ayırabilmek. Sonra elbette daha uzun gündüzler, bol güneşli sokaklar ve daha fazla sokağa çıkma isteği de gelir aklıma. Yaz güneşi hayatımızı daha bol aydınlattıkça sosyal hayat sanki yeniden doğar. Hele sokakları hep cıvıl cıvıl olan, etkinliklerin bol olduğu bir yerde tatil geçiriyorsanız, her an aktif ve neşeli hissedersiniz. Bir de festivalleri unutmamak gerek tabii. Yaz mevsimi, benim için festival ve konser mevsimidir.

Ee, serde Akdenizlilik var. Enfes deniz mahsüllerinden oluşan sofralar da akla geliyor ister istemez.

Öyle bir ülkeye merak sardım ki bu ara, bütün bu hayalleri orada gerçekleştirmek işten bile değil. Ülkemize pek de uzak olmayan, İtalya’nın güneyinde bulunan Malta Adası’ndan bahsediyorum. Gerçi Malta “adası” dediğime bakmayın, Malta Cumhuriyeti; 3 adacıktan oluşan bir Akdeniz ülkesi. Malta, yazın ziyaretçilerine tüm sunduklarıyla, başlı başına keyif, huzur ve eğlenceyi temsil ediyor. Her şeyden önce, turkuaz suları ve Blue Grotto gibi büyüleyici doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini baştan çıkarıyor.

Yaz tatili, aynı zamanda spor aktivitelerine de daha fazla zaman ayırabilmektir. Yeni tecrübeler edinmek için daha çok vakit bulursunuz. Özellikle bulunduğunuz yer size spor aktivitelerinde çeşitli seçenekler sunuyorsa, zengin ve sağlıklı bir yaz dönemi sizi bekliyor demektir. İster birdenbire su altına merak saran amatörler şnorkelcilerden olun, ister profesyonel bir dalışçı, Malta’nın Gozo ve Comino adalarındaki su altı çeşitliliği ve renkler, herkesin ilgisini çekiyor. Ancak Malta’da spor faaliyetleri, elbette bununla sınırlı değil. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, yazı yeni tecrübeler edinerek değerlendirmek isteyenler, özellikle adrenalin meraklıları, Malta’da oldukça yaygın olan tırmanış ve  karting gibi sporların da keyfini çıkarabilirler. Bilen bilir, Malta’da futbol da bir tutkudur. Futbolseverler muhakkak Malta Adası’nın Ta’Qali Stadyumu’nda bir maç seyretmeli.

 

Spor seçeneklerinin zenginliği, Malta’yı ilgi çekici kılan unsurlardan yalnızca biri. Peki Malta'nın dünyada en çok resmi tatil olan ülkelerden biri olduğunu biliyor muydunuz? Hep edilir ya “Akdeniz kafası çok iyi, siestadan fiestaya” gibi laflar… İşte o Akdeniz kafasının tam olarak yaşandığı yer Malta! Yılın neredeyse tamamı güneşli geçiyor, tabii bu güneşe yazın hiç doyum olmuyor ve Malta’da sayısız festival düzenleniyor. Malta köylerindeki yerel şenlikler ve bayram kutlamaları da cabası. Notte Bianca (Beyaz Gece) ya da Paskalya zamanı Malta’da bulunmak, unutulmaz bir eğlenceye tanıklık etmek demektir. Bu kutlamalar, Malta’nın derin kültürel zenginliğinin de bir parçası. Festival ve kutlamalar, bu takımadanın yüzyıllardır süren gelenekleri arasında yer alıyor.

Bizans’tan, Kartaca’dan ve Fenike’den kalma izlere ve tapınaklara da rastlayacağınız Malta, aslında bir kültürel hazine. Bunu sadece biz söylemiyoruz, bu durum aynı zamanda UNESCO tarafından tescillenmiş. Turuncuya çalan tok sarı renkte tarihi binalarıyla Malta’nın başkenti Valletta, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alıyor. Valletta’nın ara sokaklarında özgürce gezinmeyi ve kaybolmayı kim istemez ki!

Isle of MTV gibi uluslararası etkinliklere de ev sahipliği yapan Malta’da turistlerin boş durması pek mümkün değil, zira burada her an bir hareket var! “Yaz tatilinin tadı gece hayatıyla ortaya çıkar” diyorsanız, ölmeden önce gidip görmeniz gereken yerler listesine bir yenisi eklendi: Paceville. Malta’da yaşayan geniş uluslararası topluluğun vazgeçilmez eğlence adresi olan bu kentte bir partiye katılmak, bence Malta’ya gidince kesinlikle yapılması gerekenlerden biri.

Leziz yemeklerin tadına bakmanın ve yeni tatlar keşfetmenin de yaz tatilini güzelleştirdiği konusunda hemfikirizdir sanıyorum. Gastronomik açıdan da bir cennet olan Malta’da mutfak, bazı yönlerden bizimkini andırırken, bazı açılardan da çok farklı. Örneğin iştah kabartan hamur işleri ve zeytinyağı, Malta mutfağında da geniş bir yer kaplıyor. Ancak Kuzey Afrika ve İtalya kültürünün yoğun etkisinde kalmış Malta Adası’nda çok farklı yiyeceklere de rastlamak mümkün; tıpkı tavşan güveç ve balıklı tart gibi.

Yaz geliyor, yazın tadını doyasıya çıkarmak istiyoruz. Bu durumda gideceğimiz adres belli sanki, ne dersiniz? Malta’da görüşelim! ;)