Etiyopya Mutfağı

Etiyopya mutfağı kendine has lezzetleriyle daha önce hiç tatmadığınız bir deneyim vadediyor. Orta Afrika ve Orta Doğu mutfağının harmanlandığı yemek kültürünün en önemli öğesi yemeğin yanında mutlaka servis ettikleri ekmekleri injeradır. Yapımında endemik bir yulaf türü olan teffin kullanıldığı injeranın yanı sıra farklı soslar, sebze ve et, Etiyopya mutfağında yaygındır.

Müslümanlığın yaygın dinler arasında olduğu Etiyopya’da domuz eti tüketilmez. Buna rağmen diğer et çeşitleri oldukça yaygındır. Ortodoks kilisesinin ritüellerine de sıkı sıkıya bağlı olan Etiyopya halkı bu yüzden çarşamba ve cuma günleri et tüketmemektedir.

En meşhur yemeklerinden ilki körili mercimek olarak tarif edilebilecek messerdir. Kırmızı et (kai), tavuk (doro), balık (asa) ve sebzeleri karıştırarak pişirdikleri wat ve kırmızı acı biber ile marine ederek sundukları çiğ ya da çok az pişirilmiş biftek kitfo da aklınızda bulunması gereken yemekler arasındadır.

Etiyopyalılar kaffa dedikleri ev yapımı kahvelerini küçük kaplarda ve şekerle servis ederler. Yerel bira ve şaraplarının yanı sıra balla fermente ederek hazırladıkları içkileri tej de ülkenin en yaygın içecekleri arasındadır. Ayrıca geleneksel arpa birası talla ve hububatlı alkollü içecekleri kaitaka da ülkede tadına bakabileceğiniz diğer içki seçenekleridir.

Etiyopya’da pek çok otel ve restoranda hesaba yüzde 10 ücret eklenir. Bu yüzden bahşiş oranları oldukça düşüktür.