Google+

Arama formu

Lalibela

Lalibela’da bir havalimanı mevcuttur ancak sadece iç hat uçuşları...
Devamı oku
Lalibela’da uygun fiyatlı oteller şehir merkezi ve otobüs garı...
Devamı oku
Lalibela’da şehir içi ulaşımda rahat etmek için havalimanın hemen...
Devamı oku
Yaklaşık 15.000 nüfusuyla Etiyopya'nın kuzeyinde Lasta dağları...
Devamı oku
Etiyopya mutfağı kendine özgü lezzetleriyle öne çıkmaktadır. Orta Afrika...
Devamı oku
Lalibela’da bir gece hayatı olduğu söylenemez. Turistler genellikle...
Devamı oku
Hem Lalibela hem de Etiyopya’da alışverişte karşınıza çıkacak ürünler...
Devamı oku
Genna / Etiyopya Noeli Kutlamaları (Ocak) Timket / Epifani Kutlamaları...
Devamı oku
Etiyopya Noeli (7 Ocak) Epifani (19 Ocak) Adwa Zafer Günü (2 Mart...
Devamı oku
Etiyopya’nın kuzeyinde, orta kesimde Lasta Dağları arasında yer alan...
Devamı oku
Acil yardım: 911 Yangın: 911 Polis: 911
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Lalibela’ya girmek için vize alması...
Devamı oku
Lalibela, Etiyopya’nın kuzeyinde orta kesimde yer almaktadır.
Devamı oku
Etiyopya sınırları içerisinde yer alan Lalibela’nın para birimi Etiyopya...
Devamı oku
Etiyopya sınırları içerisinde yer alan Lalibela’nın resmi dili Amharca’...
Devamı oku
Etiyopya (GMT +3) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı...
Devamı oku
ADDİS ABABA BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: TURKISH EMBASSY P.O. BOX 1506 ADDİS...
Devamı oku
Tüm ülkede olduğu gibi Lalibela’da da tropikal muson iklimi hâkimdir....
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 ETB = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 13.3℃
Şub 14.6℃
Mar 15.7℃
Nis 16.3℃
May 16.7℃
Haz 16.6℃
Tem 14.9℃
Ağu 14.4℃
Eyl 14.4℃
Eki 13.6℃
Kas 12.9℃
Ara 12.6℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 17.367 / Dil: Amharca / Para Birimi: Etiyopya Biri (ETB) / İklim: Tropikal Muson İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Lalibela Hakkında Bilinmesi Gerekenler

00-0k-lalibela-ethiopia.jpg

Etiyopya’nın kuzeyinde, orta kesimde Lasta Dağları arasında yer alan Lalibela, ülkenin kutsal şehri olarak anılmaktadır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan şehirde bulunan kayalara oyulmuş kiliselerin olduğu vadi, Etiyopya Hristiyanlarının kutsal saydığı bir bölgedir. Bu kiliselerin hikâyesi ise 12. yüzyıla kadar dayanıyor. Kudüs dışında yeni bir hac merkezi oluşturmak isteyen Etiyopya kralı, Lalibela’da kiliseler yaptırır. Ve gerçekten de yakın coğrafyalardaki Hristiyanların hac merkezine dönüşmüştür. Günümüzde bu durum halen devam etmektedir.

Özellikle her yıl 19 Ocak’ta İsa’nın vaftiz edilişinin temsili olarak kutlanan festivale binlerce kişi katılmaktadır. Bu kiliseler arasında en çok ilgi göreni ise Etiyopya’nın koruyucu azizi sayılan Bet Giyorgis adına yapılan Aziz George’dur. Tüm ülkede olduğu gibi Lalibela’da da tropikal muson iklimi hâkimdir. Muson yağmurları yaşandığından haziran-eylül ayları arasındaki dönemde gidilmemesi tavsiye edilir. En kurak olduğu dönem ekim-şubat ayları arasındadır. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 20-25 derece arasındadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=me2onCyMxJQ

Lalibela’da Gezilecek Yerler

Lalibela’da Gezilecek Yerler

Yaklaşık 15.000 nüfusuyla Etiyopya'nın kuzeyinde Lasta dağları arasında yer alan Lalibela şehri, 10. ve 13. yüzyıllar arasında ülkeyi yöneten Zagwe hanedanına başkentlik yapmıştır. Önceleri Roha olarak anılan ancak daha sonraları hanedanın en tanınmış üyelerinden birisi olarak kabul edilen ve 12. yüzyılda ülkeyi yöneten Kral Lalibela'nın adıyla anılan şehir, Orta Çağ’dan kalma kayalara oyulmuş 11 adet kilisesi ile ünlenmiştir. Aynı zamanda pek çok Etiyopyalı için de bir hac ve ibadet yeri olarak kabul edilmektedir. Bu sebeplerden ötürü Lalibela’da gezilecek yerler sadece kiliselerle sınırlıdır.

Lalibela kiliseleri, Etiyopya inşaat geleneğinin güzel ve farklı örneklerini yansıtmaktadır. Pek çoğu monolitik (masif bir kayadan tek parça halinde oyulmuş) yapıdaki kiliseler, Kral Lalibela'nın "Yeni Kudüs" yaratma niyetiyle ortaya çıkmıştır. Efsaneye göre, iyi bir Hıristiyan olan Kral, bir seferinde gördüğü rüyada Kudüs'e gider ve orada kendisine "yeni Kudüs" yaratma görevi verilir. Bunun üzerine Kral, Kudüs ve İskenderiye'den getirttiği yetenekli duvar ustalarına Ürdün Nehri'nin iki yanına 10 adet kilise inşa ettirir. Bu kiliselerin inşasında geceleri meleklerin yardım ettiği ve her gece, gündüz işçilerin yaptıklarının iki katını yaptıkları söylenmektedir. Kral'ın ölümünden sonra dul eşi onun anısına bir kilise daha inşa ettirir.

Kiliseler temel olarak iki farklı gruba ayrılmaktadır: Kuzeybatı grubundakiler ve güneydoğu grubundakiler. Pratikte bu ayrım nehrin iki tarafını simgelemektedir. En büyük ve gösterişlisi "Kurtarıcının Kilisesi" olarak adlandırılan Beta Medhane Alem, 33.5 metre uzunluğunda ve 10.5 metre yüksekliğindedir. Dünyanın en büyük monolitik kilisesi olarak kabul edilen yapının, Beta Maryam ve Beta Golgotha Kiliselerine bağlantısı bulunmaktadır. Kiliselerin pek çoğu tüneller ya da derin geçitler vasıtasıyla birbirine bağlanmıştır

Lalibela Nerededir?

Lalibela, Etiyopya’nın kuzeyinde orta kesimde yer almaktadır.

Lalibela’ya Ne Zaman Gidilir?

Tüm ülkede olduğu gibi Lalibela’da da tropikal muson iklimi hâkimdir. Muson yağmurları yaşandığından haziran-eylül ayları arasındaki dönemde gidilmemesi tavsiye edilir. En kurak olduğu dönem ekim-şubat ayları arasındadır. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 20-25 derece arasındadır.

Lalibela’ya Nasıl Gidilir?

Lalibela’da bir havalimanı mevcuttur ancak sadece iç hat uçuşları yapılmaktadır. Havalimanından şehir merkezine paylaşımlı taksilerle ulaşım mümkündür.

Lalibela şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Lalibela’da Nerede Kalmalı?

Lalibela’da uygun fiyatlı oteller şehir merkezi ve otobüs garı çevresinde yer almaktadır. Bir de şehrin tepe kısmında yer alan biraz daha lüks ve güzel şehir manzarasına sahip seçenekler mevcuttur.

Lalibela pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Lalibela Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Lalibela Otelleri
En Uygun Fiyatlı Lalibela Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Lalibela Otelleri

Lalibela İçi Ulaşım

img_0305.jpg

Lalibela’da şehir içi ulaşımda rahat etmek için havalimanın hemen dışındaki minibüslerden kiralayabilirsiniz. Çünkü Lalibela’da diğer Etiyopya şehirlerinde olduğu gibi toplu taşıma aracı olarak kullanılan minibüslerden mevcut değildir. Bunun yerine atların çektiği araçlar vardır. Şehirde gezmenin bir diğer pratik yolu ise yürümektir. Dilediğiniz her yere güvenle yürümeniz mümkündür. Okul çağındaki çocuklar sizinle arkadaşlık kurup, şehri gezdirmek için rehberlik etmek isteyeceklerdir.

Lalibela Mutfağı

Etiyopya mutfağı kendine özgü lezzetleriyle öne çıkmaktadır. Orta Afrika ve Orta Doğu mutfağının etkilerinin görüldüğü yemek kültürlerinin en önemli öğesi yemeğin yanında mutlaka servis edilen ekmek çeşidi “injera”dır. Yapımında endemik bir yulaf türü olan teffin kullanılanı injeranın yanı sıra farklı soslar, sebze ve et, Etiyopya mutfağında yaygındır.

Müslümanlığın yaygın dinler arasında olduğu Etiyopya’da domuz eti tüketilmez. Buna rağmen diğer et çeşitleri oldukça yaygındır. Ortodoks kilisesinin ritüellerine de sıkı sıkıya bağlı olan Etiyopya halkı bu yüzden çarşamba ve cuma günleri et tüketmemektedir.

En meşhur yemeklerinden ilki körili mercimek olarak tarif edilebilecek “messer”dir. Kırmızı et (kai), tavuk (doro), balık (asa) ve sebzeleri karıştırarak pişirdikleri “wat” ve kırmızı acı biber ile marine ederek sundukları çiğ ya da çok az pişirilmiş biftek “kitfo” da tadılması gereken lezzetler arasındadır.

Etiyopyalılar “kaffa” dedikleri ev yapımı kahvelerini küçük kaplarda ve şekerle servis ederler. Yerel bira ve şaraplarının yanı sıra balla fermente ederek hazırladıkları içkileri “tej” de ülkenin en yaygın içecekleri arasındadır. Ayrıca geleneksel arpa birası “talla” ve hububatlı alkollü içecekleri “kaitaka” da ülkede tadına bakabileceğiniz diğer içki seçenekleridir.

Popüler restoranlar

Ben Abeba, Old Abyssinia, Xo Lalibla, Terrace Traditional Hall.

Bahşiş

Etiyopya restoranlarında eğer hesaba eklenmemişse bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Lalibela Gece Hayatı

Lalibela’da bir gece hayatı olduğu söylenemez. Turistler genellikle otellerin bar ya da lobilerinde ve restoranlarda vakit geçirmektedir. Bir de Etiyopya’nın bal bazlı bir şarap türü olan yerel içkisi “Tej”in içilebildiği mekânlar mevcuttur. Torpedo Tej House da bunlardan biridir. Kilisenin çevresinde yer alan mekânda kimi zaman canlı yerel müzikler de çalınmaktadır. Aynı bölgede bunun gibi iki üç adet “tej”e özel mekân mevcuttur.

Lalibela Festivaller

Genna / Etiyopya Noeli Kutlamaları (Ocak)

Timket / Epifani Kutlamaları (Ocak)

Meskel (Eylül)

Lalibela’da Alışveriş

Hem Lalibela hem de Etiyopya’da alışverişte karşınıza çıkacak ürünler genel anlamda el işçiliğine odaklıdır. Hasır sepetler, altın ve gümüş takılar, ahşap oymacılığı ürünleri, halılar, davullar ve mızraklar dükkân ve pazar stantlarında sıkça yer almaktadır. Özellikle Hristiyan turistler buradan envai çeşidinin bulunduğu haçlar satın almaktadır. Satıcılar, alışveriş sırasında hem pazarlığa hem de takas yapmaya açıktırlar. Lalibela’da her cumartesi günü açık pazar kurulmaktadır. Burada sadece tekstil ürünleri gibi hediyelik eşyalar değil, halkın günlük ihtiyacını karşılayan ürünler de yer almaktadır. Canlı hayvan satışı da mevcuttur. Çoğu yerel halk için ise burası buluşma ve sohbet noktasıdır.

Lalibela Saat Farkı

Etiyopya (GMT +3) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Lalibela’dan 1 saat ileridedir.

Lalibela Para Birimi

Etiyopya sınırları içerisinde yer alan Lalibela’nın para birimi Etiyopya Biri’dir (ETB). 1 TL yaklaşık 7.22 ETB’dir.

Lalibela Resmi Dili

Etiyopya sınırları içerisinde yer alan Lalibela’nın resmi dili Amharca’dır. Ülkede Latin alfabesi kullanılmamaktadır. Amhar alfabesi ile yazılmaktadır. Ülkede ayrıca Oromo dili, İngilizce ve Arapça da konuşulmaktadır.

Türkiye Lalibela Dış Temsilcilikler

ADDİS ABABA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: TURKISH EMBASSY P.O. BOX 1506 ADDİS ABABA ETHIOPIA

Telefon: 00 251 11 661 23 21 00 251 11 661 31 61

Faks: 00 251 11 661 16 88 00 871 762 632 037 (uydu)

embassy.addisababa@mfa.gov.tr

http://addisababa.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Etyopya

Lalibela Resmi Tatiller

Etiyopya Noeli (7 Ocak)

Epifani (19 Ocak)

Adwa Zafer Günü (2 Mart)

Kutsal Cuma

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Paskalya

Özgürlük Günü (5 Mayıs)

Derg Çöküş Günü (28 Mayıs)

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

Etiyopya Yeni Yılı (11 Eylül)

Meskel (27 Eylül)

Hz. Muhammed’in Doğumgünü (12 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Lalibela İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 911

Yangın: 911

Polis: 911

Lalibela Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Lalibela’ya girmek için vize alması gerekmektedir.