Tunus Mutfağı

Ojja-with-Meatballs.jpg

Pek çok Akdeniz ülkesinde olduğu gibi Tunus’un yemek kültüründe de tazelik ön plandadır. Bunun dışında zeytinyağı, baharat, domates ve deniz mahsulleri yemeklerin temelini oluşturur. Ancak baharat konusunda diğer ülkelere kıyasla daha farklıdır. Acı kullanmayı çok severler. Kırmızı biber, sarımsak ve farklı baharatlarla hazırlanan “harissa” adlı acı sosu pek çok yemekte kullanırlar. Kullandıkları baharatlar arasında kakule, taze ve kuru nane, kişniş, kimyon, karabiber, toz kırmızı biber ve tarçın yer alır.

Kahvaltıda iyi beslenmeyi seven Tunuslular, tereyağı ve reçelli ekmek, yumurta, yoğurt ve zeytin tüketirler. Zeytini çok severler ve neredeyse her öğünde tüketirler. Et ürünü olarak kuzu ve koyun etini tercih ederler. Kimi zaman et yerine yumurta kullanırlar. Bir diğer özel et ürünü ise devedir. Özellikle festival dönemlerinde kapaklı güveçlerde, birkaç hafta toprak altında dinlendirilen deve eti ile özel yemekler hazırlanır.

Tunus’un en çok tüketilen ve bizim de yabancı olmadığımız yemeği “kuskus”tur. Yanında, ızgara ya da tavada pişirilen “merquez” adlı sosisle tüketilir

Bir diğer vazgeçilmez yemek ise “ojja”dır. Domates, kuzu ya da koyun eti, çırpılmış yumurta, biber ve harissa sos ile hazırlanır. Oldukça acıdır. Tatlılarda dikkat çeken ürün ise badem ve hurmadır. Her ikisi de ülkede bolca yetiştirildiğinden sıkça kullanılmaktadırlar.