Stuttgart’ta Festivaller

cannstadter-wasen-2072615_960_720.jpg
 

Stuttgart festivaller açısından oldukça zengin bir şehir. Yılın her dönemi küçük ya da büyük kapsamlı birçok festival düzenleniyor. Gastronomi alanından müziğe, filmden dans festivallerine şehrin her festivali görülmeye değer. Stuttgart seyahatinizi daha renkli ve neşeli bir hale getirmek isterseniz seyahat döneminizi şehrin en büyük festivallerine denk getirebilirsiniz.

Bahar Festivali (Spring Festival/Frühlingsfest), şehrin en popüler festivalidir. Avrupa’nın en büyük bahar festivali olarak kabul edilmektedir. Nisan ortasından Mayıs başına kadar devam eden festivalde dans, müzik, film gösterimleri gibi birçok etkinlik düzenlenir. Bunun haricinde geleneksel yiyecek ve içecek stantları da festivalin en keyifli yanlarından biridir. Festival Cannstatter Wasen’da gerçekleşir.

Avrupa’nın sıradan festivallerinin dışına çıkan Afrika Festival’i 2003 senesinden beri Temmuz ayının ikinci haftası gerçekleşir. Şehrin Heslach isimli bölgesinde gerçekleşen festivale dünyanın her yerinden katılımcılar gelmektedir. Canlı performanslar ve şarkı yarışmalarının yanında festival alanında kurulan alışveriş pazarları da oldukça keyiflidir. Ayrıca Afrika kültürüne özgü lezzetlerin satıldığı yemek stantlarını ziyaret etmeyi unutmayın.

Summer Festival of Cultures, her sene Temmuz ayında şehrin merkezi Marktplatz üzerinde gerçekleşir. Her yaştan ve ulustan katılımcıların katılımı ile gerçekleşen festival Stuttgart’ın en büyük sokak festivallerinden biridir.

Stuttgart’ın yalnızca 20 dakika uzağında Ostfildern’de gerçekleşen Flammende Sterne Festival bir havai fişek festivalidir. Aslında uluslararası havai fişek yarışmasının parçası olarak gerçekleşir. Yarışa İtalya’dan Brazilya’ya kadar birçok ülke katılır. Havai fişek gösterilerinin yanında canlı performanslar ve yemek stantları ile görülmeye değer bir festivaldir. Her sene Ağustos ayında gerçekleşir.

Üzüm bağları ile ünlü Stuttgart’ın en güzel festivallerinden biri Weindorf isimli şarap festivalidir. Şehir merkezinde; Marktplatz, Schillerplatz ve Kirchstrasse meydanlarında gerçekleşmektedir. Festival yaklaşık 40 senedir Ağustos sonu Eylül başı kutlanmaktadır.

Cannstatter Volksfest, yalnızca Baden-Württemberg bölgesinin değil tüm Avrupa’nın en büyük festivallerinden biridir. Neredeyse 200 senedir kutlanan festivale 4 milyona yakın hem Stuttgart’tan hem dünyanın farklı yerlerinden ziyaretçiler gelmektedir. Festival Neckar Nehri’nin kenarındaki devasa alan Cannstatter Wasen üzerinde Eylül sonundan Ekim ortasına kadar olan dönemde gerçekleşir. Festival içerisinde lunapark denince akla gelen tüm eğlence aletlerinden müzik performanslarına, yemek stantlarından bit pazarlarına kadar birçok aktivite bulunur.