Varna Mutfağı

slider-fbgf-1-opt.jpg

Bulgar mutfağı, Türk mutfağının da katkısıyla Avrupa'da lezzetli yemeklerin bulunduğu mutfaklardan birisidir. Osmanlı İmparatorluğu’ndan gelen lezzet mirasının etkisiyle, Bulgaristan mutfağında yöresel sebzeler ve otlar uyumlu bir şekilde harmanlanır ve geleneksel pişirme teknikleri tercih edilir. Etler ve sebzeler burada tam pişirilerek servis edilmektedir.

Geleneksel Bulgar mutfağının örnek tabaklarından eksilmeyen ve istisnasız her yemek çeşidiyle tüketilen domates, salatalık, soğan ve yağlı peynirden ortaya çıkan salata, bizim çoban salatasının benzerinin biraz daha iri doğranmış reçetesidir. Bulgarlar her zaman salata tabağıyla yemeğe başlamaktadırlar daha sonra salataya yerel üzüm ya da erikten yapılmış rakia eşlik etmektedir. Yaz aylarında rakia yerine mastika da tüketilmektedir.

Bulgar mutfağı, Türk mutfağı gibi mevsimsel sebzelerden etkilenmiştir, mevsime göre sebze yemekleri değişse de et her mevsim ve her öğün de büyük ilgi görmektedir. Beyaz ve kırmızı etin yanında balık da özellikle Varna gibi Karadeniz kıyısındaki şehirlerde tüketilmektedir. Karadeniz'deki pek çok deniz ürününü Varna mutfağında bulabilirsiniz. Büyük balıkların yanında hamsi de hem Bulgarlar hem de Romanya ve Türkiye gibi çevre ülkelerden gelenler tarafından bolca tüketilmektedir. Varna'da ne yenir derken Bulgar mutfağının Türk mutfağı ile benzerliği turistleri rahatlatmaktadır.

Varna'da da bulabileceğiniz Bulgar mutfağının vazgeçilmesi bazı salatalar ve içindekiler şunlardır: Shopska salatasında doğranmış domates, salatalık, rendelenmiş sirene (tuzlu koyun veya inek peyniri) ve maydanoz vardır. Chushki salatasında ise taze kavrulmuş biber, yağsız marine edilmiş sarımsak ve bol maydanoz bulunmaktadır. Kyopoulu salatasında da patlıcanlar bütünüyle kavrulur. Kavrulmuş ve derili biber, bolca taze sarımsak maydanoz, biraz yağ ve et ile harmanlanır. Turshiya Türk mutfağındaki turşu ile aynı lezzeti sunmaktadır. Başlangıç ve ana yemekleri de Osmanlı İmparatorluğu'nun uzun yıllar süren etkisini göstermektedir. Chushki burek, Podlucheni tikvichki, Sirene po shopski, mish mash, surmi ve pulneni chushki en meşhur yemekler olarak öne çıkmaktadır.