beer-1644690_960_720.jpg

Ostrava mutfağı, Çek mutfağının en lezzetli yiyeceklerini bulabileceğiniz yerlerden birisidir. Genelde hamur işi, çorba ve et tüketiminin yoğun olduğu Ostrava mutfağında tadabileceğiniz birçok farklı lezzet bulunmaktadır. Çek mutfağında Alman, Macar ve Avusturya etkileri oldukça yoğun görülmektedir. Ülkenin önemli lezzetleri arasında zengin çorba çeşitleri gelmektedir. Öğlen ve akşam yemeklerinde çorba mutlaka tüketilmektedir. En önemli çorbaları arasında patatesli bramborová polévka çorbası, yoğun sarımsak kullanılarak yapılan česneková polévka çorbası ve ciğer ile yapılan hovezi polevka çorbası gelmektedir. Her ne kadar damak zevki farklı olsa da sarımsaklı çorbanın kesinlikle denenmesini tavsiye ederiz.

Ana yemek konusunda da zorlanmayacağınız Çek mutfağı, sizler için birçok alternatif sunmaktadır. Bunların başında ülkenin en ünlü yemeği olan etli gulaş gelmektedir. Esasen bir Macar yemeği olan bu ana yemek zamanla Çek mutfağının da bir numaralı lezzeti arasında yer almıştır. Daha yöresel tatlar denemek isteyenler için önerimiz ise pečená kachna se zelím yani ızgara ördektir. Bu yemek oldukça geleneksel olup Çek Cumhuriyeti’ne gelen herkesin denemesi gereken lezzetler arasında yer almaktadır. Bunun yanında Çek biralarını da muhakkak denemelisiniz.

Ostrava’da tatlı kültürü de oldukça gelişmiş ve adını duyurmuştur. Bu tatlıların başında tarçınlı ve üstü şekerle kaplanmış ve bu şekilde pişirilmiş olan trdelnik ve elmanın yoğun olarak kullanıldığı jablečný závin kurabiyesi gelmektedir. Bunun yanında dort adındaki kek de denenmeye değerdir.

Ostrava’da keyifle yemek yiyebileceğiniz önemli restoranlar arasında ise La Petite Conversation, Café au pere tranquille, Harenda u Barborky - stylish restaurant, Koras - culinary specialities, International cuisine ve Moravská chalupa Restaurant gelmektedir. Ayrıca Ostrava’da ekstra bahşiş bırakmanıza gerek yoktur çünkü bahşiş hesaba eklenmiş bir şekilde size sunulmaktadır.