Quito Festivalleri

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Quito turistlere ve genç nüfusa eğlence imkânı sunar. Quito’da gerçekleşen festivallerin bazıları şunlardır:

Quito’nun Kurtuluşu: Her yılın 6 Aralık günü kutlanan “Fiesta de Quito” festivali bir anma günüdür. 1534 yılında şehrin kuruluşunu kutlamaktır. İnsanlar sokaklara iner, dans eder ve eğlenirler. Çok büyük havaifişek gösterileri olur ve Quito’nun her yerine bu etkinliği hatırlatıcı posterler yapıştırılır. Dansçılar, müzisyenler ve şenlik her yerdedir. Karnavaldan pek bir farkı yoktur.

“Cero Latitud” Film Festivali: Cero Latitud film festivali Quito’daki en önemli etkinliklerden biridir. 100’e yakın özel dökümanlar, animasyonlar, kısa filmler ve videolar eş zamanlı olarak şehrin dört bir yanında gösterilir. Quito’nun dışında bu festival Guayaquil, Ambato ve Cuenca’da da gerçekleştirilir ve çeşitli dallarda ödüller verilir.

Kutsal Müzik Festivali: Paskalya zamanında gerçekleştirilen Kutsal Müzik Festivali, Güney Amerika’nın en geniş çaplı müzik festivalidir. Dünya çapındaki müzisyenler performanslarını sergilerler. Önceki yıllarda, 6 farklı ülkeden gelen yaklaşık 300 müzisyen 22 performans sergileme şansı bulmuştur.

Deneyimsel Tiyatro Festivali: Her yıl kasım ayında Quito’da gerçekleştirilen bu festival insan duygularının aktarılmasının yeni yollarını bulmak amacıyla düzenlenir. Bu çalışmaların yanında uluslararası artistler tarafından düzenlenen dans, tiyatro, yapım, atölye çalışmaları düzenlenir. Bu festival Teatro Nacional Sucre, Teatro Variedades, Teatro Benalcazar, Teatro Bolívar, Teatro Facultad de Artes, Plaza del Teatro, Tribuna del Sur, Plaza Foch, Plaza de Guápulo ve Tribuna de los Shyris gibi farklı mekânlarda düzenlenir.

Karnaval: Şubat ya da mart ayında, Lent’den bir hafta öncesinde, Quitolu Ekvadorlular bir araya gelir ve geleneksel karnavallarını kendilerine özgü kutlamaya başlarlar. Diğer Latin karnavallarına benzemeyen bu karnavalda insanlar su balonları, yumurtalar başta olmak üzere ellerine geçen her şeyi birbirlerine atarlar. Eski modaya uymak isteyen Ekvadorlular çiçekli yürüyüşleri severken genç Quitolular birbirlerine bir şeyler atarak eğlenirler.

Kutsal Hafta: Semana Santa ya da diğer adıyla Kutsal Hafta olarak bilinen bu etkinlik Paskalya’dan bir hafta önce DomingodeRamos’da başlar. Yerel insanlar geleneksel çorbaları Fanesca’yı morina balığıyla pişirirler. Bu hafta boyunca Katolikler et yemeyi bırakırlar. İnananlar Kutsal Cuma, Palmiye Pazarı ve Kutsal Perşembe günlerinde kiliseye giderler. Bu etkinlik ulusal tatil olan cumartesi günü son bulur ve pazar günü ile birlikte Paskalya başlar.

Bağımsızlık Günü/ Pichincha Savaşı: Bağımsızlık günü Pischincha Savaşı’nın Quito dağlarındaki zaferinin kutlandığı gündür. İspanyollar mağlup edildikten sonra politik bağımsızlık başlar. Ulusal tatildir ve Ekvadorlular için önemli bir etkinliktir. Askeri yürüyüş, top ateşleri, bayrak çekme, kültürel çalışmalar ve daha birçok etkinlik düzenlenir.

Ölüler Günü Festivali: 1 ve 2 Kasım etnik festivali olan Ölüler Günü Festivali Quito’da kutlanır. Ölmüş olan akrabaların ruhlarının ziyarete geleceği şeklinde bir inanış vardır ve bolca yiyecek ve içecek onlar için hazırlanır. Aile yakınlarının ölümden sonra geri kalan yolculuklarında rahat yaşamaları adına bu festival kutlanır.

Ağustos Sanat Ayı: Turizmi canlandırmak ve gelenekselliği korumak için yapılan bu festival Quito’da organize edilmeye başlanmış ve müzik, dans, tiyatro, film, zanaat gibi alanlarda etkinlikler düzenlenmeye devam edilmektedir. Her sene ağustos ayında çeşitli etkinlikler düzenlenir ve bu etkinliklere katılmak ücretsizdir.

Yeni Yıl: Ekvator kendine özgü Yeni Yıl kutlaması vardır ve “años viejos" (“eski yıllar”) şeklinde adlandırırlar. Bu gün ünlü kişilerin doldurulmuş mankenleri yakılmadan önce sokaklarda yürütülür. Yanmış mankenler eski yılı sembolize eder. Daha sonra erkek ve kadınlar para istemek için eve giderler. Yerli halk mankenleri tekmeledikten sonra yakarlar. Bu tören sonunda, kötü yılın bittiğine ve yeni yılın mutlu bir yıl olacağına inanır.

Uyarı: Her festivalin tarihi yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.