passion-fruit-3519303_960_720.jpg

Sokak yemekleri Ekvador için önemli bir yer tutar ve kültürel bir deneyim yaşatır. Bu deneyimi yaşarken gıda zehirlenmesinden kaçınmak için çevrenin temiz olmasına dikkat etmenizi öneririz. Size Ekvador’da tadabileceğiniz bazı yemekleri aşağıda sıraladık. Afiyet olsun!

Quimbolitos / Humitas: Bize tanıdık gelmeyen görüntüsüyle quimbolitos / humitas, iştah açıcı ekmeğiyle mısır yaprağına sarılarak servis edilir. Bu lezzeti tadarken, yaprağı yememeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Bolones: Genellikle içinde peynir ve et ile servis edilir, kızarmış toplara dayanan bu lezzet ezilerek hazırlanmış karışımdan oluşur. Tek başına kahvaltı da yeterli bir yemek olsa da diğer kahvaltılık yiyeceklerin yanında da güzel gider.

Çarkıfelek Meyvesi (Passionfruit): Ekvador’da çarkıfelek meyvesi oldukça yaygındır. Yoğurdu, cheesecake’i hatta birasını bile bulabilirsiniz. Sıcak günlerde çarkıfelek meyveli buzlu içecek içinizi ferahlatacaktır.

Aji: Ekvador’un kendine özel acı sosudur. Birçok yemek ile servis edilir. Çeşitli türleri vardır.

Patacones: Ekvador yemeklerinden biri de patacones’dir. Muz, yağ ve tuzdan yapılan bu atıştırmalık muzun küçük küçük doğrandıktan sonra kızartılmasıyla yapılır. Genellikle aji sosu ile servis edilir ama ketçap mayonez kombinasyonu ile de servis edilebilir.

Llapingachos: Peynirli patatesli toplar genellikle kahvaltıda ve öğle yemeklerine servis edilir.

CaldoDeGallina: Tavuk çorbası olarak geçse de aslında tavuk bacağı çorbasıdır. Siparişiniz geldiğinde tek parça şeklinde tavuk bacağı ile karşılaşınca şaşırmayın.

Churrosco: Yemek sosu ile harmanlanmış ince, tuzlu biftektir. Yumurta, büyük porsiyon pilav ve patates kızartması ile servis edilir. Ayrıca salata ve avokado parçacıklı pilav da yanında bulabileceklerinizdendir. Ucuz ve lezzetli olan bu tadı neredeyse Ekvador’un Andes bölgesinin her yerinde bulabilirsiniz.

Americana Pizza: Kızarmış patateslerin pizzanın üstünde servis edilmesiyle değişik gelen bu pizza da Ekvador’dayken tadına bakabileceğiniz lezzetler arasındadır.

Merkez Market, Las Corvinas de Don Jimmy, Miskay Restaurant ve Fabiolita Ekvador’un yerel yemeklerinin tadına bakabileceğiniz yerler arasındadır.