Quito’da Alışveriş

ecuador-917049_960_720.jpg

Birçok kişinin Quito’ya gelme sebebi alışveriş listelerinde bulunan zanaatkâr işi ürünleri almaktır. El yapımı ürünler sergilenir ve birçoğu yerel üründür. Ziyaretçilere bu ürünleri alırken pazarlık yapmalarını öneririz. Modern alışveriş için Mariscal bölgesi oldukça idealdir. Mariscal, yeni şehir olarak geçer. Aradığınız her şeyi bu hareketli bölgede bulabilirsiniz. Tasarım, marka ve butik mağazaları burada bulmanız mümküdür.

Quito’nun tarihî merkezinde bulunan Mercado Artesenal de la Mariscal (La Mariscal’ın güneyi- Reine Victoria ve Juan Leon Mera’nın arasındaki Jorge Washington) bölgesi hediyelik eşya bulabileceğiniz önemli bir noktadır. Her gün sabah 09.00’dan 19.00’a kadar açık olan bu mağazalarda sevdiklerinize hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Bu bölgede Quito’ya özgü geleneksel cüzdanlar, çantalar, şallar ve hamaklar bulabilirsiniz. Pazarlığın önemli olduğunu da unutmamalısınız.

Pawque El Elegido geleneksel sanat ve takıları bulabileceğiniz bir noktadır. Sadece hafta sonları açıktır. Yerel artistler ve zanaatkârlar tarafından üretilen eserleri burada bulabilirsiniz. Takılar ve süs eşyalarının yanında en ilginç olanları ise el dokuması geleneksel giysilerdir. Quechua insanları tarafından üretilen ayırt edici incelikle ve renkli kumaşlardan şortlar, elbiseler, pantalonlar bulabilirsiniz.

Ecudorean bölgesinde klasik markaları bulabileceğiniz alışveriş merkezleri bulabilirsiniz. Ayrıca en üst katında geniş yemek seçenekleri bulmak mümkündür. Ama şunu unutmamalısınız ki Mercado Artesanal La Mariscal bölgesinde olduğu gibi burada pazarlık şansınız yoktur.

Mağazaların çoğu erken saatte açılıp gece geç saatlere kadar açıklardır. Genellikle 09.00 - 22.00 arası çalışırlar. Sadece küçük mağazalar öğle yemeği için kısa bir süreliğine kapalı olabilirler. Ekvator’da vergi yüzde 12’dir. Verginin geçerli olmadığı alışveriş seçenekleri şehirde bulmak mümküdür. En az 50 USD değerinde alışveriş yapmış olmanız ve ürünün Ekvator’da üretilmiş olması şartı vardır. Mağazaların camında “Tax Free” ibaresinden vergiyi geri alabileceğiniz bir mağaza olduğunu anlayabilirsiniz. Vergi geri ödemesi ise havalanında yapılacaktır.