Cakarta İçi Ulaşım

andong.jpg

Şehre geldiğinizde, en ekonomik alternatif birçok Cakarta destinasyonuna bağlandığı için sıkça kullanılan DAMRI servis otobüsleridir. Otobüsler arasında, güzergah ve zamana bağlı olarak, 15 dakika ila 40 dakikalık bekleme süresi vardır. Otobüsler güvenilir, konforlu ve klimalıdır. Havaalanından çıktıktan sonra bilet makinalarından biletleri alabilirsiniz.

Terminal 2'de uluslararası bir uçuşla gelirseniz, DAMRI bilet kabinleri ve otobüs duraklarını görünce kadar binadan çıktıktan sonra sola gidin. Terminal 3'te otobüs durağı taksi duraklarının hemen arkasında bulunmaktadır.

Xtrans, Cakarta’nın shuttle servisidir. Soekarno Hatta Havalimanı’ndan Cakarta'daki Sudirman ve Thamrin Caddesi’ndeki büyük otellerden Bandung'daki Cihampelas Caddesi'ndeki Bumi Xtrans'a güvenilir havaalanı servisi sağlar. Maliyeti ise yaklaşık 3.5 Dolar kadardır.

Araba seçeneği ise, şehrin sıkışık trafiği nedeniyle pek önerilmez. Ancak gitmek istediğiniz noktalar için güvenle taksi kullanabilirsiniz.

Cakarta'daki banliyö trenleri şehir merkezini Tangerang, Bekasi, Depok, Bojonggede, Bogor ve Serpong'tan başka bölgelerle bağlar. Genellikle Cakarta'daki diğer noktalara, özellikle batıdan doğuya veya güneyden tam tersine geçmek isterseniz denemeye değer. Ancak sıkışık yolculuklara hazırlıklı olun.

Toplu otobüsler de yine ucuz, güvenli ve pratik bir seçenektir. Otobüsler genellikle konforludur. Otobüs seferleri şehirde eskiden beri kullanıldığı için de varış hatları bakımından kıyaslandığında diğer seçeneklere göre daha detaylı olarak birçok durakta durmaktadır.

Cakarta'nın merkezinde yürümek isterseniz özellikle kaldırım yokluğundan dolayı zorluk çekebilirsiniz. Birkaç alan dışında, kaldırımlar satıcılar ile doludur, sürücüler yayaları önemsemediği için sokakları geçmek tehlikeli olabilir. Birçok yoğun sokakta yaya geçitleri yoktur bu nedenle dikkatli olmanız ve üst ve alt geçitlere yakınsanız onları kullanmanız tavsiye edilir.