Lille Gece Hayatı  


 

Lille, şehri gezenlere gündüz ne kadar sakin ve dingin bir ortam sunuyorsa geceleri de o kadar aktif bir şehir olarak dikkat çekiyor. Lille, sahip olduğu üniversiteler nedeniyle Avrupa’nın eğitim konusunda en önemli şehirlerinden birisi konumunda. Bu nedenle de özellikle Erasmus yapan öğrenciler için ç ok tercih edilen bir kent. Bu nedenle de Lille’in gece hayatı oldukça hareketlidir. Lille’de yaşayan insanlar ise genelde sakin bir hayatı tercih etmektedir. Bu nedenle şehrin genel eğlence anlayışı bar ve publarda bir yandan içkilerini yudumlayıp bir yandan sohbet ederek geceyi noktalamaktır. Ancak öğrenci nüfusunun lokomotifi olduğu genç güruh ise gece kulüplerini doldurmaktadır. Bu sebeple kent merkezinde birçok türde mekâna rastlamanız mümkündür.

Lille’de gece hayatı her ne kadar hareketli olsa da kötü sahneler çoğunlukla yaşanmaz. Her ne kadar hareketli olursa olsun kaliteli çizgisi korunur. Kış döneminde erken saatlerde kapanan mekânlar yazın ise gece 02.00’ye kadar açık olmaktadır. Fiyat konusunda da Lille’de bütçenize göre en uygun eğlenceyi bulabilirsiniz. Alternatif noktasında birçok seçenek mevcuttur. Kent her ne kadar güvenli olsa da turist olmanızdan ötürü gece geç saatlerde otelinize taksi veya saat uygunsa toplu taşımayla gitmeniz önerilir. Lille’de gece hayatının haftanın neredeyse her günü aktiftir ama cuma ve cumartesi büyük yoğunluğun yaşandığı günlerdir. Gece hayatı konusunda en önemli noktalar Rue Solferino, Rue Massena ve Vieux bölgesindedir.

Lille’de barların kendi üretimi olan birçok bira türünü tadabilir, gece kulüplerinde dilediğinizce dans edebilir ya da canlı müzik olan mekânlarda pek çok müzik türünde grupları dinleyebilirsiniz. Canlı müzik konusunda Aeronef birçok yerel ve ünlü grubu sahnesinde dinleyicilerle buluşturan büyük bir mekândır. Le Biplan ise hem caz müzik tutkunlarını ağırlar hem de zaman zaman stand up şovlarla da gelenlere keyifli anlar yaşatan bir yer.

Lille’deki gece kulüpleri konuklarını tatmin edecek kadar iyidir. Hem öğrenci hem de turist nüfusun çoğunlukla kulüplerde dans ederek enerjik ve keyifli bir gece geçirir. Kentin en popüler gece kulüpleri Duke’s Club, Le 30, Le B Floor ve Le Private olarak gösterilmektedir. Özellikle cuma ve cumartesi geceleri çılgın partiler konukları beklemektedir. Diğer gece kulüpleri ise Magazine Club, Le Windsor, Golden Wave ve Le Baron’dur.

Kentte bar ve pub konusunda da birçok alternatif bulunmaktadır. Gerek yalnız başınıza gerekse de arkadaşlarınızla içkinizi yudumlayarak keyifli vakit geçirebileceğiniz yerler bulunmaktadır. En çok tercih edilen bar publar, Beerchope, O’Scotland, Urban Bar, Le Chopp’ing, Le Lobby, Le Farafina, The Black Night Rock Cafe, Le Dandy, La Pirogue, Moog Analogic Bar, Bartown, The Modern World ve La Blonde olarak gösterilir. Şehirde ayrıca leziz Fransız şaraplarını tatmak için BiBoViNo Vieux-Lille, Le 28 ve La Part des Anges isimli mekânları tercih edebilirsiniz.